Dzień dobry!

Nawiązując do wpisu o świecie w roku 2000, który zdobył ogromną popularność. Przedstawiam wam kolejne prognozy dotyczące naszej przyszłości. Niezwykle ciekawie i interesująco zapowiada się przyszłość ludzkości w roku 2139.

Taka króciutka i dość zabawna notka z „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” nr 104, 16 kwietnia 1926 roku.

IKC1926nr10416IV

W r. 2139 wszyscy będziemy warjatami.

 

[quote style=”1″] Jeden ze statystyków angielskich stwierdził, że akurat w roku 2139 wszyscy ludzie będą warjatami. W roku 1859 — wywodzi on — na 535 osób zdrowych umysłowo przypadał tylko jeden chory na pomieszanie zmysłów. W roku 1897 był jeden chory umysłowo na 312 zdrowych, a w roku bieżącym, jeden na 150. Gdybyśmy ten stosunek zachowali i przy dalszych obliczeniach, to w roku 2139 świat składałby się z samych wariatów.[/quote]

Przyszłość to odległa i możemy spać spokojnie, ale nie wiem czy aż tak spokojnie. Jeśli numer gazety jest z roku 1926 to w 2013 stosunek psychicznie chorych do osób normalnych według rozumowania angielskiego statystyka też jest zwiększony. Nie odnosicie takiego wrażenia, że Ziemia zaczyna być jednym, wielkim domem bez klamek?

Moja obserwacja dotycząca polskiej rzeczywistości może być taka, że ryba psuje się od głowy, a rządzący naszym krajem oraz ci będący wobec nich w opozycji wydają się często podejmować decyzje i mówić rzeczy przeczące zdrowemu rozsądkowi. Pewnie w sejmie ów stosunek warjatów  do ludzi normalnych może być więc dość zawyżony. Nie wskazuję nikogo palcem, tak tylko mówię, piszę i gadam, żartuję.

Zresztą podobno nie ma ludzi normalnych są tylko nieprzebadani. A odrobina szaleństwa w życiu czasem dodaje temu życiu pikanterii.

Także posługując się cytatem z szalenie (słowo klucz) ostatnio modnej”Gry o tron”” „Brace yourself the madhouse is coming” lub po polskiemu „Nadchodzi dom warjatów”.

Znalezione jak zwykle w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej.

Comments (5)

 1. Odpowiedz

  Samo przewidywanie wcale takie głupie nie jest, bo jak dla mnie, to jesteśmy na bardzo dobrej drodze do tego zwariacenia. ;) Natomiast samo wyliczanie mnie nie przekonuje. ;> Próbowałam zrobić wykres i wychodzi mi, że w takim razie w XXI wieku musiałby nastąpić straszliwy skok tego warjactwa. :P Albo ja jakaś ciemna jestem i nie umiem wykresu albo ułamków. xD

  Tak czy owak, kurczę, ci ludzie na początku XX wieku całkiem nieźle oceniali przyszłość ludzkości. :)

   • Odpowiedz

    Myślę, że zagrożeniem nie jest ilość waryatów, ale jakość. Jeszcze ze dwóch, trzech takich jak ten z Korei Płn i ludzkość w ogóle nie dotrwa do 2139 żeby sprawdzić, czy Kuryer miał rację.

    • saikol

     Odpowiedz

     Waryat dzisiejszy to osoba, która np. z dugiego końca globu osądza kraj, system i ludzi których nigdy nie widziała na podstawie li tylko nieprzyjaznej im propagandy.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.