Cesarz Witeliusz:) Źródło: https://flic.kr/p/vTCfX3

Cesarz Witeliusz:) Źródło: https://flic.kr/p/vTCfX3

Dzień dobry czytelnicy! Jak zwykle witam was czcionką i literą asygnowaną dzięki łaskawości wordpressa do szablonu mego bloga. Dzisiaj chciałbym Wam opowiedzieć o książce, której określone fragmenty i zdania tkwiły w mej łepetynie przez lata. Dlatego będzie dzisiaj wielki powrót jednej z moich ulubionych książek z cyklu także ulubionego przez mnie, a przeczytanego jak się mogliście domyśleć w latach mej młodości.

A temu misiu co odpadło? Źródło: https://flic.kr/p/aydetp

A temu misiu co odpadło? Źródło: https://flic.kr/p/aydetp

Książka Zaginiony legion to pierwszy tom z tak zwanego cylu Videssos, a  stworzonego przez Pana Harry’ego Turkawkę (turtledove po angielsku to turkawka). W skrócie – książki z cyklu opowiadają o równoległym świecie, w którym istnieje potężne imperium Videssos bardzo przypominające znane nam z historii Bizancjum, a owo imperium zmaga się z wieloma trudnościami. Dodam tylko, że w owym świecie magia istnieje i jest jedną z praktykowanych sztuk.

Rzymscy legioniści. Zdjęcie prawdziwe z czasów Juliusza Cezara:) Źródło: https://flic.kr/p/a1KdM4

Rzymscy legioniści. Autentyczne zdjęcie z czasów Juliusza Cezara:) Źródło: https://flic.kr/p/a1KdM4

Zaginionym legionie mamy do czynienia jak wskazuje tytuł na legion, który zaginął (Wow! Charlie odkrywa przed Wami wielkie tajemnice, wow! Charlie taki sprytny). W skrócie – rzymski legion dowodzony przez Marka Emiliusza Scaurusa podczas patrolu w Galii musi stoczyć potyczkę z Galami. Walka jest zacięta i obie strony ponoszą ogromne straty. Dlatego też dowódca Galów i Marek postanawiają rozstrzygnąć walkę pomiędzy sobą. Okazuje się, że obydwaj posiadają miecze wykute przez druidów. W momencie, gdy owe miecze się krzyżują tajemnicza siła przenosi wodza Galów – Viridoviksa (nie mylić z Asteriksem), Marka i legion rzymski w przestrzeni i w czasie do nieznanego im świata. Muszą się w tym świecie odnaleźć i przetrwać. Sprawa nie jest łatwa, ale na szczęście Markus ma łeb na karku, a na początku sprzyja im szczęście, a później robi się tylko ciekawiej.

Julisz Cezar z historycznej książki średniowiecznej. Źródło: https://flic.kr/p/4xkyHa

Julisz Cezar z historycznej książki średniowiecznej. Źródło: https://flic.kr/p/4xkyHa

Na portalu Lubimy czytać jedna opinia opisuje książkę jako sztampową i straszliwie przewidywalną. Nie powiem, że się z opinią nie zgadzam, bo faktycznie przygody Marka są bardzo prosto opisane, od samego początku wiadomo kto jest zły, kto jest dobry, dlaczego mamy nienawidzić złego czarnoksiężnika, a podziwiać mądrość i cnoty Marka Scaurusa. Ale kurczę jak tą sztampę się czyta! Często bywa tak, że książki z młodości po ponownym odczytaniu w wieku dojrzałym bądź dojrzalszym tracą wiele ze swojego uroku. A tutaj wręcz odwrotnie. Jeszcze bardziej doceniłem przygody rzymskiego legionu w świecie alter Bizancjum.

Makieta bitwy. Źródło: https://flic.kr/p/f5NdG

Makieta bitwy. Źródło: https://flic.kr/p/f5NdG

Pierwszy tom to przygody legionistów w całkiem nowej rzeczywistości, próby odnalezienia się w świecie pełnym intryg, knowań, politycznych frakcji walczących ze sobą, a także magii. Na szczęście Marek jest chłopem bystrym, a do wojska poszedł tylko dlatego, że mogło to pomóc w dalszej politycznej karierze. Videssos to imperium o ponad tysiącletniej historii – imponującej rzymskiemu dowódcy, który pomagał Cezarowi stworzyć nową chwałę rzymskiej republiki.

A tu taki Rzym z 1747 roku. Źródło: http://www.wikiart.org/en/giovanni-paolo-panini/view-of-the-roman-forum-1747#close

A tu taki Rzym z 1747 roku. Źródło: http://www.wikiart.org/en/giovanni-paolo-panini/view-of-the-roman-forum-1747#close

Marek jest pod ogromnym wrażeniem dorobku imperium Videssos, jego chwały i ogromu, ale jako człowiek dosłownie nie z tego świata potrafi również krytycznie spojrzeć na wady tego państwa. Przerośniętą biurokrację, rozrzutność władzy, zatrudnianie najemników, którzy walczą za pieniądze. Ogólnie Videssos przechodzi trudne chwile, a Marek musi się dostosować do warunków i zapewnić przetrwanie swoim żołnierzom.

Rzymianie okazują się nową siłą militarną, małą armią walczącą w sposób niespotykany w Videssos. To ich wielka zaleta i siła. Marek Emiliusz Scaurus wykorzystuje atuty swoich żołnierzy i stara się zapewnić sobie i swoim ludziom najlepszy możliwy los.

Fresk z rzymskiej willi. Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Roman_art#/media/File:Roman_fresco_Villa_dei_Misteri_Pompeii_009.jpg

Fresk z rzymskiej willi. Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Roman_art#/media/File:Roman_fresco_Villa_dei_Misteri_Pompeii_009.jpg

Książka jest dynamicznie napisana, autor ma świetne oko do detali – zarówno historycznych jak i obyczajowych i militarnych. Owszem postaci są trochę jednowymiarowe, o zaledwie kilku cechach charakteru, ale za to jest ich spora liczba (postaci znaczy się). Czytało mi się Zaginiony… równie dobrze jak w czasach licealnych, a nawet lepiej, gdyż mogłem teraz docenić znajomość realiów historycznych z epoki Bizancjum – oddanych w interesujący sposób. Świat Videssos to miks różnych motywów, bardzo interesujący miks. Nie udało się autorowi co prawda uniknąć banału i schematu w niektórych miejscach i kwestiach, ale naprawdę nie razi to aż tak bardzo. Przynajmniej mnie. Kibicowałem Markowi – choć doskonale wiedziałem, że raczej nic złego mu się nie stanie, a on wybrnie z każdej kabały w jaką się wpakował.

Ikona z Bizancjum.

Ikona z Bizancjum.

Autor stworzył również ciekawą wizję religii panującej w Videssos – mocno przypominającą chrześcijaństwo wschodniego obrządku. Są ikony, jest dobry bóg Phos i jego zły przeciwnik Skotos. Są sekty, są innowiercy, schizmy i religijne pogromy. Ogólnie cały wesolutki kramik jaki mogą oferować wierzenia religijne.

Miło było odświeżyć sobie tę książkę. Wspominałem już, że niektóre fragmenty ukazywały mi się dokładnie takimi jakimi je zapamiętałem. Coś niesamowitego. Było tak miło, że jadę z całym cyklem.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.