Pierwsza strona „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” sprzed dokładnie osiemdziesięciu siedmiu lat. Przecudowne wynalazki, które dzięki geniuszowi ludzkiemu uczynią nasze życie łatwiejszym. Rzecz się tyczy przesyłania energii elektrycznej na odległość. I choć dzisiaj wciąż nie przesyłamy prądu na odległość to nie jest to niemożliwe, a jak na razie po prostu nieopłacalne (albo tak nam próbują wmówić). Prace trwają. A taki Tesla pracował nad czymś co nazwał „Odbiornikiem darmowej energii”.

Zobaczcie jak wyglądać będzie „elektryczna” przyszłość:

 

 

 

 

 

 

Elektryczna wizja przyszłości.

(t) Przed kilku miesiącami zamieściliśmy w llustr. Kurjerze Codz.” rycinę, przedstawiającą automobil, jeżdżący po ulicach Londynu bez szofera. Upiorne to auto było  posłuszne woli swego kierowcy, siedzącego w drugiem aucie, a który wydawał swe rozkazy przy pomocy telegrafii iskrowe]. Ten wynalazek, na razie niepraktyczny, znalazł zastosowanie z pewnymi modyfikacjami już w Ameryce. Oto w pewnym z olbrzymich przedsiębiorstw w stanie Omaha, rozrzuconem na wielkiej przestrzeni, mechanik siedzący w centrali musi od czasu do czasu zmieniać napięcie energii elektrycznej w maszynie oddalonej od niego o dwa kilometry  Otóż zamiast wydawać odpowiednie rozkazy telefoniczne robotnikowi, mówi on do aparatu: „wyłączyć”, albo „załączyć” i automatycznie dzięki aparatowi radio następują odpowiednio zmiany.

Wszystkie te nadzwyczajne cuda techniki elektrycznej nastąpiły w ciągu niewielu lat za naszej pamięci. Postęp na tem polu jest taki szybki, iż nietrudno nam wyobrazić sobie, iż w jakimś niedługim czasie z rozwojem aparatów bezdrutowych, drut, po którym wysyła się siłę elektryczną, będzie niepotrzebny. I oto wizja przyszłości: Jakaś olbrzymia centrala elektryczna (ryc. 1.) wybudowana w miejscu, gdzie się wydobywa węgiel, albo korzystająca ze spadku wód, lub siły fal morskich. Niebosiężne anteny, sypiące wodotryskami iskier wysyłają energię elektryczną w dal… do fabryk, zakładów, okrętów, aeroplanów, które odbierają ją przy pomocy specjalnych widełek (ryc. 2-4). Już niepotrzebna benzyna czy węgiel, obciążające swym ładunkiem owe transportowce… Każdy dom może również nawiązać kontakt z tą elektrycznością z powietrza i zalśnić tylu żarówkami, ile ich potrzebuje. Rolnik wyrusza ze swym traktorem (ryc. 3) w pole, uzbrojonym wyłącznie, tak jak owe aeroplany czy okręty jedynie w aparaty odbiorcze i przemienne. Na roli będzie możliwa nocna praca, a nawet rośliny będą, korzystając ze światła elektrycznego, przyspieszać swój wzrost. Wszystkie motory będą naturalnie znacznie lżejsze, mniej kosztowne, bezwonne, łatwiejsze do obsługi… W kolejach, również pędzonych elektrycznością, podróżni będą wygodnie rozparci w swych fotelach dowiadywać się o najaktualniejszych wiadomościach i oglądać ilustracje, przesłane tą samą drogą i dzięki tej samej sile, tylko w odmienny sposób użytej. (ryc. 5).            .

Tak więc, dzięki tej elektryczności z powietrza, przenoszonej bez drutu, życie stanie się łatwiejsze, piękniejsze i bujniejsze. Oto wspaniałe perspektywy, które genjusz ludzki, nie cofający się przed niczem, ma do zrealizowania…

 

Kurczę, z jednej strony wizja nietrafiona zupełnie. Wciąż nie pozbyliśmy się benzyny, węgla i tym podobnych paliw. A z drugiej strony idea przesyłania informacji bez kabla, która w stu procentach się sprawdziła. Zaiste zadziwiający jest „genjusz” ludzki, który błądząc tworzy cudowności.

A dziś nasza cywilizacja jest uzależniona od prądu w takim stopniu, że się to chyba nawet redaktorom „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” nie śniło.

 

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”, nr 313 sobota 14 listopada 1925. Znalezione jak zwykle w „Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej”

Comments (4)

  1. Odpowiedz

    niby mamy koleje, które „prądem” są napędzane, ale jakoś nie kojarzę, coby pasażer mógł się wygodnie rozsiąść ;-). Przesyłanie energii powietrzem, bez kabla, niby też jest faktem, choć raczej niezbyt intensywnie stosowanym ;-). Najlepiej faktycznie sprawdził się motyw przesyłania informacji… Cała reszta to przyjemne bajdurzenie…

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.