Bez wstępniaków, gdyż wojna wciąż trwa, co prawda w Rosji mordują się wzajemnie, ale wciąż wysyłają okupanci nowych żołnierzy na front. Ukraina da radę!

Stable Diffusion: end of the world, apocaliptyic times, god’s wrath, prophts vision, in dark, scary mod

A dzisiaj bardzo krótko, bo po prostu sam nie wiem, dlaczego tę książkę przeczytałem. Co było impulsem? Chyba rozmowa w pracy o ciężkich i ostatecznych czasach, które być może nas czekają. A mi się przypomniało, że moja babcia Helcia często opowiadała o jakiejś „Księdze Sybilli”, w której jest dokładnie opowiedziane jak to świat dwa tysiące lat po śmierci Chrystusa będzie wyglądać.

Stable Diffusion: nuclear explosion in big city, acrilic paint, abstract, digital, artstation, detailed, intricate ink, illustration, heavenly atmosphere, digital art, over detailed art, conceptart

Z czystej ciekawości wpisałem w katalog mojej biblio czy może mamy jakimś cudem takie cymelium i okazało się, że coś mamy. Nie jest do końca to ta książka, która chodzi na pewnym serwisie aukcyjnym po 150 złotych!? LINK, ale podejrzewam, że ta wersja, którą mamy u mnie w biblio się niczym nie różni.

Stable Diffusion: medieval illustration of end of the world, dragons fighting …

Ogólnie to mają być pozostałości „Ksiąg sybillińskich”, które były jakoby drogowskazem dla władców Rzymu jak postępować z państwem w chwilach wielkiego zagrożenia. I jak interpretować to co się będzie działo w przyszłości. Niestety do dzisiejszych czasów zachowały się tylko fragmenty tych ksiąg. Ogólnie historia zniszczenia tych ksiąg jest warta przeczytania.

Stable Diffusion: realistic photograph of end of the world, dragons fighting with lions, photorealistic, 4k

W skrócie – Królowa Saby (nie SABA, ale królowa królestwa Saby) Michalda wpada z wizytą do Salomona (chyba większość z nas kojarzy kim był Salomon – najlepszy i najmądrzejszy król jaki kiedykolwiek władał Izraelem). I sobie gadają. Michalda ma fazę na przepowiadanie przyszłości. I robi to w trzy dni, z których powstają trzy księgi.

Stable Diffusion: queen Saba arriving to the king Salomon, lions, elephans, luxury, Babylon, realistic, high details,

I teraz tak – żeby nie było. Naprawdę starałem się wczuć w klimat, porzucić wszelkie uprzedzenia, być obiektywnym. Ale się k*rwa nie dało. To jest taki bełkot (od razu widać, że to fałszywki z XIX wieku). Polecam ten artykuł na HISTMAGU, o dokładnie tej książce. LINK (kliknijcie w link).

Stable Diffusion: apocalyptic landscape, fallout, soldiers, people in gasmasks, dark clouds, dark, eerie, dystopian, city, end times, illustration by Gustave Doré

Także to fałszywki dla ludu, które miały utwierdzić pospólstwo w tym, że trwanie przy jedynie słusznej wierze zapewni ludziom szczęście nie tylko doczesne, ale i wieczne. Jeżu jakie to było bolesne – ja wiem, że z dzisiejszej perspektywy ocenianie tych tekstów mija się z celem, ale wciąż jest mnóstwo ludzi, którzy wierzą w takie rzeczy i wcale ich nie ubywa. Bo ogromną siłą takich tekstów jest ich enigmatyczność i otwartość – można sobie dopowiedzieć wszystko. Pasuje nam tu i Hitler i Napoleon (oczywiście w czasach, gdy pisano proroctwa znany był dopiero Napoleon).

Stable Diffusion: napoleon on a tank in the apocalypse battle with demons, bosch style

Najbardziej mnie irytowały fragmenty o rozpuście kobiet, o braku różnic między biednymi i bogatymi (przedstawiane jako zło!) przynajmniej w kwestii stroju oraz oczywiste oczywistości w postaci, tego, że zawsze ludzie marnowali pieniądze na modę, używki i hulaszczy tryb życia.

Ta książeczka to prawdziwy nonsens, którego na szczęście już ludzie nie pamiętają i raczej się nie posługują takimi książkami, by przepowiadać przyszłość. Zwłaszcza z perspektywy jedynej słusznej wiary jaką jest chrześcijaństwo.

Poniżej trochę cytatów z tego badziewia (pisownia oryginalna):

Image Creator: Rozmyślać będą tylko nad formą i kolorem szat swoich, zmieniając ciągle i strojąc się w próżności bez zmiany jedni nosić będą długie, inni krótkie, tamci pstre, owi fałdziste itd. Na słowa i nawoływania duchowieństwa nikt zważać nie będzie owszem znieważą stan kapłański i wyśmiewać się z grzechów kapłanów będą.”

Lud niższy, przeznaczony do pracy cięższej, stanie się skłonny do zazdrości, chciwości i pychy, a pragnąć będzie zysków dużych, a mogąc ich uzyskać, będzie burzył i walił to, co ludzkość tyle stuleci wypracowała, pycha, obżarstwo, pijaństwo, rozpusta zapanuje powszechnie.

Rozmyślać będą tylko nad formą i kolorem szat swoich, zmieniając ciągle i strojąc się w próżności bez zmiany jedni nosić będą długie, inni krótkie, tamci pstre, owi fałdziste itd. Na słowa i nawoływania duchowieństwa nikt zważać nie będzie owszem znieważą stan kapłański i wyśmiewać się z grzechów kapłanów będą.”

Księga II, s. 17

Image Creator: Rozmyślać będą tylko nad formą i kolorem szat swoich, zmieniając ciągle i strojąc się w próżności bez zmiany jedni nosić będą długie, inni krótkie, tamci pstre, owi fałdziste itd. Na słowa i nawoływania duchowieństwa nikt zważać nie będzie owszem znieważą stan kapłański i wyśmiewać się z grzechów kapłanów będą.”

A diabeł próżnować nie będzie wymyśli coraz to nowe stroje i mody, niewiasty zamiast bogobojnie żyć, dzieci wychowywać i mężów kochać, o niczym innym myśleć nie będą, a to nie tylko u bogatych, ale i wśród biednych. Biedni równością stroju dumni będą, a porównywać się ze zwierzchnikami i nad innych wynosić, gdyż nikt nie odróżni bogatego od biednego.

Księga II s. 21

„Zaś pozostali w kraju, zamiast myśleć o odsunięciu niebezpieczeństwa, o poprawie obyczajów i pojednaniu się z Bogiem, zajęci będą wymyślaniem coraz to nowych szat. A stanie się, że jeden lud będzie wybierał mody, a wszystkie inne naśladować go będą i zmieniać formę szat często. Głowy swe stroić będą jakby pawimi ogonami, tak, że włosów wcale widać nie będzie, a kobiety przewyższą kaprysami swych ubiorów wszystko, co dotychczas było używane. Biedni będą naśladować bogatych i nie będzie można rozróżnić pana od sługi, wyrobnika od możnego. Wiele szczególniej kobiet, jeść nie będzie miała co i dzieciom chleba dawać nie będzie, byle się tylko modnie i ładnie ubrać. Później jeszcze niewiasty na głowę sadzać będą ogromne kukły, a w szaty męskie się ubierać, a potem strzyc się i coraz nowe szaty, zmieniając oddawać będą wszystkie pieniądze na mody, które śmieszne i głupie same, śmiesznymi i głupimi kobietami czynić będą.”

Księga III, s. 26-27

Stable Diffusion: In the sky above, a once-glowing sun is completely eclipsed, casting an eerie darkness upon the earth. The air is thick with a palpable sense of dread and the heavens seem to have turned their back on the world. Symbols of traditional faith are seen crumbling or distorted in the backdrop, signaling the deviation from true belief in the Messiah.

„I zaprawdę powiem ci królu Salomonie, że przed końcem świata istotnie siedem tych znaków objawi się ludowi, wieszcząc o zbliżającym się sądzie ostatecznym. Wielu wydawać się będzie jeszcze straszniejsze, a będą to najwięksi grzesznicy.

Przed końcem świata urodzi się na Ziemi Antychryst. Potomek diabła i Lucypera. Ten urodzi się z jednej niewiasty Babilonu, znanym będzie na całym świecie, gdy chodzić po ziemi będzie, nauczać i rozpowszechniać swoją naukę diabelską, a ludzi kusić i odciągać od prawdziwej wiary Messjasza. Zadziwiać będzie ludzi mnogimi cudami nadzwyczajnymi, iż wielu mniemać będzie, że moc ta pochodzenia niebieskiego będzie, a właściwie Lucyper go nią obdarzy. Zaś ci, którzy nie zechcą przyłączyć się do niego tych ścigać pocznie, prześladować i męczyć.”

Księga III, s. 38

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.