Drodzy Czytelnicy! Zostałem stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii przedsięwzięć związanych z upowszechnianiem kultury, a konkretnie zarządzanie kulturą i wspieranie rozwoju kadr kultury. Tytuł projektu to: Wykorzystanie technologii Wirtualnej i Rozszerzonej Rzeczywistości w instytucjach kultury. 

Projekt obejmuje cykl warsztatów dla bibliotekarzy i pracowników innych instytucji kultury, podczas których dzielę się swoją wiedzą, doświadczeniem i pomysłami na to jak Wirtualna i Rozszerzona Rzeczywistość może wzbogacić ofertę bibliotek, podnieść jakość usług, a także może być wykorzystana do codziennej pracy. Na tej stronie będę zamieszczał zatem relacje z wyjazdów i szkoleń. Będę dzielił się ciekawymi linkami i zdjęciami, które udało mi się znaleźć lub zrobić. Jeśli jesteście zainteresowani tematyką śmiało komentujcie i odzywajcie się do mnie. Nie tylko bibliotekarze, ale wszyscy czytelnicy tego kawałka sieci.

Już 25 marca będę w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie! Trzymajcie kciuki! Za wsparcie dziękuję ogromnie ekipie z Good Books Trzymajcie kciuki, żeby wszystko ładnie poszło i się udało :)

Stypendium, stypendium i po stypendium. Przez okres siedmiu miesięcy bardzo intensywnie pracowałem. Odwiedziłem 18 bibliotek wojewódzkich w Polsce (nie sądzę, żeby wiele osób miało podobny wynik). Poznałem fantastyczne bibliotekarki i bibliotekarzy. Wszędzie byłem goszczony, witany z serdecznością i przyjaźnią. To był dobry, choć intensywny czas. Poniżej znajdziecie bardzo krótką infografikę, o tym co zrobiłem. O litrach kawy i ciasteczkach już nie wspomnę :)

Ot taka w sumie mi nawet patriotyczna wyszła ta infografika.

A poniżej macie materiały z których można śmiało korzystać. Jak klikniecie w link to się Wam otworzy Dysk z plikami.

Zestawienia aplikacji wykorzystujących wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość.

Zamieszczam też prezentację, którą się dzieliłem. Nie znajdziecie tam wielu informacji – bardziej polegałem na swojej pamięci i swoim głosie na bieżąco przekazując wiedzę. Dodam, że według ankiet rozsyłanych po szkoleniach zdecydowana większość uczestników oceniała mój warsztat jako bardzo dobry. Co miło łechce moją próżność.

PREZENTACJA

Stworzyłem też materiały w aplikacji ROAR, która jest ograniczoną, ale darmową aplikacją. Są to okładki z trzech nowelek z Narodowego Czytania – Dobra Pani, Katarynka i Sachem oraz portrety lub zdjęcia ich autorów, czyli Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza. Poniżej w linku, krótka instrukcja jak korzystać z aplikacji i materiałów.

INSTRUKCJA

Dodatkowo stworzyłem też krótki filmik, w którym znajdziecie trochę zdjęć i podobne informacje co w infografice.

Okres stypendium to był wyjątkowy czas – na pewno popełniłem wiele błędów, ale trzymajcie kciuki, żeby sprawozdanie zostało przyjęte. Wiele się nauczyłem (zwłaszcza o logistyce podróżowania PKP), wiele rozmów przeprowadziłem i coraz bardziej przekonuję się, że w bibliotekach pracują niesamowici ludzie, którzy mają ogromny potencjał, są twórczy, kreatywni i po prostu dobrzy zarówno w tym co robią jak i dobrzy jako ludzkie istoty. Niestety równie często są tłamszeni przez regulaminy, brak środków na realizację wspaniałych wydarzeń. Na szczęście jak wspomniałem są kreatywni więc dają sobie radę. Chciałbym jeszcze podobny wyczyn jeszcze raz powtórzyć.

I dziękuję wszystkim, którzy umożliwili mi przeprowadzenie tego karkołomnego przedsięwzięcia z bardzo dobrym skutkiem. Wszystkim dziewczynom z metodycznych działów każdej wojewódzkiej biblioteki, wszystkim przyjaciołom i znajomym, koleżankom i kolegom z pracy, przełożonym za wyrozumiałość (nie jest lekko – urlop cały praktycznie poszedł). Jeszcze raz dzięki wielkie!

Dodatkowo brałem udział w kursie Otwarte Zasoby Edukacyjne, który pokazał mi jako można jeszcze dodatkowo popracować nad swoimi materiałami. Dlatego też bardzo się cieszę, że miałem taką możliwość. Jeśli chcecie pobrać scenariusz zajęć dla nauczycieli – kliknijcie w ten LINK. Jest tam bardzo podstawowy scenariusz i linki do Kahoota i Mentimetera.

Wszystkie materiały zostały udostępnione na licencji CC BY 3.0

P. S. Ależ patetyczna końcówka…