Cześć, czołem! Cały czas kibicujemy Ukrainie i staramy się ze wszystkich sił! Dopóki ta wojna się nie skończy!

Image depicting a monk delivering a sermon with a lustful gaze towards young women, styled as medieval book illustrations.

Tę książkę dla żartu zaczęliśmy podczytywać z koleżankami w pracy. Mądrości ojca Leona wydane w roku 2009 podobnież są wskazówkami dla kobiet i nie tylko jak dobrze żyć z mężem, chłopakiem i Jezusem i bogiem. Krótkie notatki na różne tematy ukazują nam przekrój poglądów Knabita na temat związków, relacji damsko – męskich, seksu i życia ogólnie.

A-symbolic-illustration-depicting-a-husband-and-wife-embraced-by-Jesus-under-the-caption-Holy-Triangle

Od razu Wam powiem – to jest straszna lektura. Wyziera z niej obskuranctwo, religianctwo, przekonanie o własnej racji i ogólnie takie mocno konserwatywne podejście do życia. Wiem, że to słabe czepianie się, ale skąd chłop, który poświęcił całe swoje życie bogu i żyje w celibacie, z kobietami styka się w teorii jedynie na płaszczyźnie zawodowej ma tak świetną wiedzę na temat związków i tego co chce bóg od ludzi w związkach? Pan Knabit wybrał życie w celibacie i to jest jego wybór, ale namawianie innych na konserwatywny (bardzo) styl życia z pozycji: wiem lepiej i pisze to stary zakonnik (nawet jeśli to robi w sympatycznym tonie) to mi od razu brzydko pachnie.

Image depicting a tipsy Benedictine monk observing a young woman in a red dress at a post office

Leon Knabit to postać sympatyczna, taki fajnoksiądz, a raczej fajnozakonnik. I nie powiem Pan Knabit wydaje się być w miarę w porządku, ale to co wypisuje jako porady to jest po prostu takie zaprzaństwo, że szkoda gadać. I to jeszcze ubrane w jakieś takie szatki pozytywnego przekazu. Książeczka ma w sumie prawie 15 lat i zastanawiam się czy coś się w poglądach Leona zmieniło, śmiem wątpić.

Image depicting a Benedictine monastery surrounded by demonic figures in the form of beautiful young women, with a monk trying to ward them off using a bottle of wine, all styled like a 35mm film photograph.

Ciężko mi to komentować, bo nie wierzę w cały system religijny, który Pan Knabit reprezentuje, a tym bardziej jestem sceptyczny co do organizacji zwanej Kościołem Rzymskokatolickim, a w ramach którego działa Pan Knabit całe swoje dorosłe, świadome życie. I osobiście uważam, że to co on wypisuje to po prostu są porady skazujące ludzi na rozdarcie psychiczne pomiędzy obowiązkami względem boga, a życiem, które prawdopodobnie mamy tylko jedno. I żadnych gwarancji na reset, restart czy respawn. Nie polecam.

Comments (7)

 1. wredny

  Odpowiedz

  Jestem Katolikiem , i szczerze mówiąc nie rozumiem po co czyta to ktoś , komu ten cały światopogląd jest zupełnie obcy ,trudno spodziewać się po zakonniku ,żeby np. propagował wolne zwiąski ,sam nie przepadam za literaturą katolicką ale z wrodzonej przekory wezmę i przeczytam se

  • Odpowiedz

   Ja czytałem to z ciekawości, żeby poznać sposób myślenia zupełnie odmienny od mojego, dla beki – bo niektóre te porady w XXI wieku są naprawdę śmieszne, z przerażania – bo wciąż ludzie słuchają tego zakonnika i starają się żyć tak jak on im mówi. Z przekory, żeby utwierdzić się jeszcze bardziej w mojej niechęci do kościoła.

   • wredny

    Odpowiedz

    cóż ,rozumiem niechęć do kościoła katolickiego ,ale radzę pamiętać , że katolicy są różni.
    mimo wszystko pozdrawiam po katolicku
    Laudetur Iesus Christus

  • Odpowiedz

   Wisława Szymborska i chyba jeszcze Stanisław Barańczak pisali o książkach marnych, żeby je wyśmiać. I żeby wyśmiać, musieli wcześniej przeczytać.Więc można czytać książki „dla beki” i przy okazji ostrzec przed nimi innych. Albo zachęcić, jak kto takie porady lubi

  • Odpowiedz

   Jak się komuś zdarzy napisać głupią książkę, to dobrym uczynkiem jej czytelnika jest wytknięcie głupoty lub wręcz zadrwienie z niej.
   Jak ktoś sam nie ma doświadczeń w obcowaniu z kobietami, jak o. Knabit, nie był z żadną z nich w trwalszej relacji, niech daruje sobie udzielanie innym rad.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.