Gdzie ten humanizm? Się pytam no gdzie? Źródło: https://www.pinterest.com/pin/377246906260339576/

Gdzie ten humanizm? Się pytam no gdzie? Źródło: https://www.pinterest.com/pin/377246906260339576/

Czasem przeczytam trochę poważniejszej publicystyki lub esejów. Tytuł książeczki pani Anieli Kowalskiej siłą rzeczy musiał mnie zainteresować. Tematyka utopijnych wizji i antyutopijnych proroctw jest mi bliska od czasu, gdy przeczytałem Tomasza Morusa oraz Aleksandra Świętochowskiego, a zresztą tak naprawdę od dawna, bo wiele książek z gatunku science and fiction w mniejszym lub większym stopniu ociera się o utopię lub antyutopię. A wszystko co się przejawia w tym temacie może być dla mnie pożywką.

Kody kreskowe smaczne i zdrowe! Źródło: pinterest.com

Kody kreskowe smaczne i zdrowe! Źródło: pinterest.com

Aniela Kowalska według Wikipedii (nie chciało mi się grzebać dalej) była historykiem literatury, profesorką Uniwersytetu Łódzkiego. Jej książka „Od utopii do antyutopii” to zbiór pięciu dłuższych tekstów, które można nazwać esejami, a teksty owe dotyczą Platona i jego Państwa, Tomasza Morusa i oczywista oczywistość jego Utopii. Sporo miejsca autorka poświęciła Herbertowi Georgowi Wellsowi i jego wizjom przyszłości. Pojawia się Huxley z Nowym wspaniałym światem oraz twórczość Lema.

Autorka skupia się na opisywaniu problemów jakie poruszali wymienieni wyżej autorzy. Jest mowa o totalitaryzmie, o dyktaturze, o wojnie światowej (drugiej zwłaszcza drugiej) Chociaż z pewnych względów ideologicznych (książka została wydana w latach osiemdziesiątych) za dużo nie ma o systemie idealnym, w którym autorka wówczas żyła czyli socjalizmie tudzież komunizmie (podobno u nas nigdy nie było komunizmu).

Wspomniany poniżej Aldous. Źródło: https://www.pinterest.com/pin/441634307181221932/

Wspomniany poniżej Aldous. Źródło: https://www.pinterest.com/pin/441634307181221932/

Podoba mi się bardzo tekst o Huxley’u. Widać, że imponował autorce ten pisarz. I nawet jeżeli tekst mocno krytykuje formułę konsumpcjonizmu oraz ogłupiania społeczeństwa (znów praktycznie ani słowa o elementach systemu komunistycznego, gdzie władzy również nie zależało zbytnio na społeczeństwie w miarę ogarniętym) to ów podziw widać.

Wehikuł czasu to byłby cud... Źródło: https://www.pinterest.com/pin/299419075202353227/

Wehikuł czasu to byłby cud… Źródło: https://www.pinterest.com/pin/299419075202353227/

Wspomniałem wyżej, że dużo miejsca autorka znalazła dla Wellsa. Rozbudziła tym moją ciekawość, bo oprócz klasycznych jego powieści czytanych dawno temu nie znałem innych jego tekstów, a wyłania się obraz człeka bardzo bystrego, inteligentnego oraz przede wszystkim prawdziwego wizjonera. Dlatego Wells awansował wysoko na mojej liście autorów do przeczytania.

Platona nie wiem czy kiedykolwiek przeczytam. Wystarczy mi Świętochowski, który Platona nie lubił i to bardzo. Ale za to książka pani Anieli Kowalskiej stała się świetnym źródłem kolejnych książek, które trafiły na listę do przeczytania natychmiast!

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.