Moi drodzy czytelnicy. Przeszłość, przyszłość, teraźniejszość – czas jako linia, czas jako pączek z otworem, czas jako podziurawiona skarpeta czy też tak zwany tunel lub z angielskiego wormhole. Podróże w czasie i w przestrzeni, przeskakiwanie epok w tę i z powrotem. Wehikuły, maszyny czasu, czy to samochód, budka telefoniczna – to wszystko blednie przy możliwościach jakie dają nam biblioteki cyfrowe. Siadasz przed kompem, przeglądasz codzienne gazety i dziwisz się. Dziwisz się temu, że tamten świat sprzed lat stu nie był inną planetą, nie zamieszkiwali go zupełnie inni od Ciebie ludzie. Wręcz przeciwnie. WSZYSTKO JUŻ BYŁO. Koncepcje wynalazków oraz możliwe drogi rozwoju ludzkiej myśli technicznej podążają zadziwiająco podobnymi ścieżkami. I oto daję Wam fragment „Ilustrowanego Kuriera Codziennego” z roku 1925. I telefon przyszłości. Zadziwiające jak blisko trafili w swej futurystycznej wizji:)

Telefon przyszłości.

Telefon przyszłości.

Znalezione w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej.

 

P. S. Zdaję sobie sprawę, że mnóstwo ostatnio pojawia się takich fragmentów, ale ten znalazłem sam i dzielę się nim z Wami:)

Comments (4)

    • charliethelibrarian

      Odpowiedz

      Rzeczywiście w tekście nie jest jednoznacznie napisane, czy to rozmowa na żywo i przekaz, czy tylko zdjęcie znajomego:) Słowo portret dziś każe nam myśleć, że jest to nieruchomy obrazek narzeczonego aktorki, ale wtedy mogło oznaczać przekaz:)

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.