Ech, przepastne czeluście Internetu. Ileż razy zaskoczycie jeszcze Charliego swoimi zasobami? Mam nadzieję, że niejeden raz. Zasada działania powiązanych filmików na Youtube jest dla mnie niezrozumiała, bo jakże to oglądając fragment „The Flinstones” można trafić na antynazistowski film z okresu Drugiej Wojny Światowej a dokładniej z 1943 roku, w którym to Kaczor Donald pracuje w fabryce amunicji w Trzeciej Rzeszy.

Film jest bardzo zabawny, karykaturalne postacie, bardzo wyraźne przesłanie o Trzeciej Rzeszy, jako kraju niewolniczej pracy oraz nieskończonego uwielbienia do Wodza. Końcówka iście psychodeliczna, oraz mocno patriotyczna. Mówię Wam to prawdziwa perełka. Gdzie indziej niż w Sieci zobaczycie Kaczora Donalda zamawiającego pięć piw niczym członkowie pewnej organizacji młodzieżowej parę lat temu? Obejrzyjcie sobie naprawdę warto.

Film nazywa się Der Fuehrer’s Face. Jak można przeczytać w angielskiej Wikipedii, kreskówka była trzymana przez firmę Walt Disney w szafie, ze względu na mocno propagandowy charakter oraz za możliwość odbioru Donalda jako nazisty mimo ewidentnie prześmiewczej roli Donalda.

Comments (9)

  • Odpowiedz

   Świetne linki:) Dzięki wielkie, a bloga Orwellskiego nie znałem. Na szczęście już znam:)

   Zadziwiające jak mechanizmy propagandy są takie same u każdej ze stron. Dehumanizacja przeciwnika, karykatura, postraszenie widza wrogiem i pokazanie, że u nas jest lepiej.

 1. Odpowiedz

  Tak, tak lepiej niech trzymają to w szafie, bo Tuwim za Murzynka Bambo już został oskarżony o rasizm :-)

 2. Michał Stonawski

  Odpowiedz

  Ach, te piękne czasy, kiedy kreskówki nie były na cenzurowanym :)

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.