Tak jak Wam obiecałem, będą dwa wpisy w tygodniu. Dzisiaj o antologii którą przeczytałem strasznie dawno temu. W tak zamierzchłych czasach, że pandemię widziało się jedynie na ekranie monitora i na kartach książki. Nie wiem jakim cudem ta antologia uniknęła opisania, ale zaraz naprawiam ten błąd.

Bardzo ciekawe wyniki się uzyska jeśli w Federacji Bibliotek Cyfrowych wpisze się „rakieta”, a tytuł pierwszego filmu brzmi jak gotowiec na jakiś film dla dorosłych. Na szczęście nim nie jest. https://www.filmweb.pl/film/Ich+stu+i+ona+jedna-1937-137172, a „Rakieta na Marsa” to najprawdopodobniej film o Flashu Gordonie. https://en.wikipedia.org/wiki/Flash_Gordon%27s_Trip_to_Mars

Zacznę od tego, że Don Wollheim, to nie żaden Don Corleone świata science and fiction, bo Don to zdrobnienie od Donald. Raczej to dobry ojciec i inspirator wielu ciekawych inicjatyw. Choć sam też pisywał książki z gatunku science and fiction to bardziej znany jest właśnie jako redaktor wielu antologii i wydawca innych pisarzy. W Polsce z jego serii „Annual World’s Best SF” (26 roczników) ukazało się zaledwie 5 i to z końcówki lat osiemdziesiątych. Jak się czyta tę 35-letnią antologię? Według Dona to najlepsze opowiadania s-f z roku 1984 :) Zapraszam Was na krótki przegląd wszystkich opowiadań z książki.

Chciałbym zobaczyć tę olbrzymią rakietę :) Kolejna ciekawostka po wpisaniu rakieta do FBC. Źródło: https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/doccontent?id=699261

John Dalmas „Niebezpieczny człowiek”.
Proste i dość interesujące opowiadanko z pogranicza parapsychologii, podróży w czasie i eksperymentów naukowych. Na wskroś przesiąknięte amerykańskim way of life. Mocno osadzone w uniwersyteckiej rzeczywistości USA lat osiemdziesiątych

Connie Willis „Kwarantanna”.
Tradycyjne w swej wymowie jeśli chodzi o podbój kosmosu, kolonizację nowych planet, ale ma w sobie tę zadziorność związaną z nieufaniem rządowi, działaniem na własną rękę i przede wszystkim walką o przetrwanie. Dodatkowo mamy trochę genetyki i eugeniki. Choć czytało się ciężkawo.

A może taki strój robota? Źródło: https://www.ebaumsworld.com/pictures/25-completely-random-but-cool-pictures-from-history/85670356/?image=85670357

Ian Watson „Pamiętamy Babilon”
Bardzo ciekawy miks wiedzy o starożytnym Babilonie i próbie przywrócenia go w zastanej „przyszłości”. Z naciskiem, że nie jest to park rozrywki, choć wydaje mi się, że jest. Pierwsze moje skojarzenie to „Westworld”. Niestety nie mogłem się go pozbyć w żaden sposób nawet jeśli Watson czarował językiem i żonglował skojarzeniami.

Stephen R. Donaldson „Czynnik ludzki”
Ten zbiór obfituje w bardzo klasyczną science and fiction, co mi osobiście odpowiada. Zwłaszcza jeśli opowieść dotyczy walki ludzi z obcą sztuczną inteligencją oraz wędrówki przez galaktykę potomków ludzkości. Donaldson jak najbardziej na plus.

A tutaj Katherine Hepburn jak srebrna ćma :) Źródło: https://nobodyputsbabyinahorner.wordpress.com/2011/03/19/oh-look-heres-katharine-hepburn-on-a-skateboard/

Lucius Shepard „Salwador”
Kilkanaście lat po Wietnamie, kilka przed pierwszym Irakiem, kilkadziesiąt przez amerykańskim Afganistanem. Dobre opowiadanie wojenne o śmierci, narkotykach, stresie pourazowym i tym co wojna może zrobić z człowieka. A dodatkowo mamy demony, które pragną zemsty. Naprawdę dobrze się to czytało.

John Varley „Naciśnij ENTER”
Zadziwiająco aktualne, choć tworzone w początkach ery komputerowej. Świetnie napisane i czytało mi się elegancko. Plus wciągająca zagadka i pełna smutku historia miłosna. I teoria, która jest jedną z pierwszych o Sztucznej Inteligencji, a idealnie wpisuje się w motyw paranoi i teorii spiskowych. Zdecydowanie jedno z lepszych opowiadań w tym zbiorze.

Czy to koty wymyśliły komputery żeby przejąć władzę nad światem? Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/379920918567917358/

George Alec Effinger „Obcy, którzy wiedzą, znaczy, wszystko”
A co gdyby Obcy przylecieli. I się rozgościli. I pomogli nam Ziemianom, ale przy okazji okazaliby się snobistycznymi dupkami, którzy wszystko wiedzę lepiej i będą nam na siłę urządzać planetę. Zabawne opowiadanko o kosmicznych hipsterach, którzy nie biorą jeńców i zawsze wiedzą co jest dla Ciebie najlepsze. Pisane z perspektywy Prezydenta USA.

Octavia E. Butler „Więzy krwi”
Dobre, mocne, obrzydliwe i przerażające. Pasożytnicza rasa, która wmawia ludziom, że żyją w symbiozie z nimi. Czasem wędrówka po kosmosie może przynieść nie tylko ulgę ludzkim uchodźcom, ale i spore cierpienie. Świetna wizja, naturalistycznie opisana i zapada w pamięć. Ludzie jako wylęgarnie larw!

I cyk z karata, Catherine Schell jako Maya w Kosmos 1999.. Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/353814114479002122/

Gary W. Shockley „Wytrysk Gungi”
Mocno odjechane, mające udawać opis zupełnie obcej rasy, która toczy walkę o przetrwanie. Słowotwórstwo, dziwaczne opisy i totalnie niezrozumiałe obyczaje. Całkiem nieźle udało się autorowi oddać coś odmiennego. Mimo wszystko ja takich eksperymentów nie lubię. Wybijają mnie z poczucia pewności i sprawczości czytelniczej.

Tanith Lee „Medra”
Oniryczna opowieść o strażniczce galaktyki, tajemniczej broni i gwiezdnym rozbójniku. No prawie romansidło z domieszką filozofii, metafizyki i ogromu wszechświata.

Cudne! Źródło: https://imgur.com/r/movies/TqCsI

Moi drodzy antologia jak najbardziej na plus. Oczywiście pojawiają się tutaj znane tropy, które przewijają się w całej literaturze science and fiction, ale pamiętajcie, że antologia ma już 35 lat, więc nic dziwnego. Mocno osadzona w sztafażu, bez jakichś większych eksperymentów, co dla mnie jest dużą zaletą. Polecam.

Comments (3)

 1. Zorro

  Odpowiedz

  Press Enter nie do zapomnienia.
  A pan Wollheim ponoć był niezłym świrem. Kłócił się z kim wlezie, a mimo to tyle antologii napłodził…. Ale też napisał świetną miniaturkę pt. Mimikra. Niby nic, a ciarki po plecach przechodzą.
  Pozdro Karolu!

 2. Pingback: „Don Wollheim proponuje: 1986” – antologia – Blog Charliego Bibliotekarza

 3. Pingback: „Don Wollheim proponuje: 1988. Najlepsze opowiadania SF” – antologia – Blog Charliego Bibliotekarza

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Connect with Facebook

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.