Okładka Pisma

Dobry wieczór! Mam dla Was ciekawostkę, otóż kto w miarę regularnie zagląda na bloga wie, że uwielbiam biblioteki cyfrowe – ich ideę, ich działanie i możliwości. I dzisiaj opowiem Wam o ciekawostce, którą wyszperałem w Bibliotece Cyfrowej Uniwersytetu Warszawskiego – pod tym adresem :)

Prawie dwieście lat temu, bo w roku 1822 pan Krzysztof Wiesiołowski popełnił był dziełko (z racji niewielkich rozmiarów tak będę to pismo określał) o tytule jakże kuszącym, jakże obiecującym, bo takim: Pismo o niektórych nieprzyzwoitych wyrazach języka polskiego przez Krzysztofa Wiesiołowskiego. 

Wyobraźcie sobie jakiż podjarany byłem cóż to za odkrycie będzie! Skarbnica słów nieprzyzwoitych, słów pobudzających wyobraźnię i zakazanych. Jakież moje zdziwienie było, że jednym z tych słów było słowo BIBLIOTEKARZ! Na dowód macie stronicę:

Takie rzeczy, takie rzeczy.

Gdybyście mieli problem z odczytaniem to krótka transkrypcja:

„Wyrazy o których chcę mówić tak są nieprzyiemne, że ile razy zdarzyło mi się znaydować w posiedzeniu z osobami nieznaiącemi ięzyka naszego, uważałem to niebez gniewu że iektóre zupełnie w brzmieniu i zakończeniu słow, zagadzaiące się z nieprzyzwoitemi wyrazami ięzyka Niemieckiego, wzbudzały pośmiewisko, krzywdzące nasz ięzyk.”

Ech… I co ja mam biedny Charlie Bibliotekarz Nieprzyzwoity począć? Jak sobie poradzić z tą traumą? Mój świat już nie będzie taki sam. Daleko mi do świętego, ale żeby od razu nieprzyzwoity? To się w głowie nie mieści.

Także ten…

P. S. Spokojnie zaraz Wam wyjaśnię o co panu Krzysztofowi chodziło – otóż nie chciał on wytępić tych słów nieprzyzwoitych, ale chodziło mu o zmianę sposobu odmieniania ich. Jako przykład podaje język rosyjski i inne słowiańskie, gdzie słowa te kończą się na Ar (i tak jest). Czyli zagadka się rozwiązała, a ja chociaż uszczęśliwiony jestem, że słowo oznaczające mój zawód nie jest nieprzyzwoite w dzisiejszym rozumieniu znaczenia słowa nieprzyzwoite to jednak trochę posmutniałem :)

Cała tajemnica

P. S. 2 Pozdrawiam Was wszystkich bardzo serdecznie! Wpis pisany na gorąco!

Comments (1)

  1. Pingback: Więcej czytania! Albo karnawał blogowy #22 - Pierogi Pruskie

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Connect with Facebook

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.