A z tym plakatem to chyba raczej wszyscy wiedzą co było inspiracją:)

A z tym plakatem to chyba raczej wszyscy wiedzą co było inspiracją:)

Na książkę „Fantastyczny Kraków” Dunina – Wąsowicza ostrzyłem sobie ząbki od dłuższego czasu, ale zawsze coś wypadało i zakupić jej nie mogłem. Dopiero na Targach Książki, które były minęły całkiem niedawno odwiedziłem stoisko Narodowego Centrum Kultury i zaopatrzyłem się w kilka książek po bardzo atrakcyjnej cenie:) Pozdrawiam przemiłe Panie ze stoiska.

Aha i dzisiejszy wpis będzie ilustrowany wykonanymi przeze mnie GIFami z motywem fantastycznego Krakowa w tle. Mam nadzieję, że się spodobają.

samochod_2

Zestawienie wszystkich tekstów na temat Krakowa w tematyce szeroko pojętej fantastyki, science and fiction wydawałoby się zadaniem karkołomnym, przecież Kraków w literaturze występuje dość często i w różnych rolach. Na szczęście Pan Paweł Dunin – Wąsowicz doświadczenie już ma, wszak napisał „Fantastyczną Warszawę”.

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, w każdym z nich znajdziemy dzieła pasujące do określonej tematyki. Pierwszy rozdział poświęcony jest legendom miasta Krakowa tym najsłynniejszym. Poznajemy pierwsze wzmianki, pierwsze wersje, ale również dostajemy informacje o różnego rodzaju trawestacjach, remiksach i przetworzeniach owych legend w literaturze. Później jest Kraków przyszłości, Kraków w różnych wizjach wojennych, są duchy Krakowa i Wawelu oraz Nowa Huta jako miasto obok Krakowa, które doczekało się własnych opowieści. Dunin – Wąsowicz wspomina również o opowiadaniach i powieściach dotyczących innych dzielnic.

Scenę porwania stworzyłem ze zdjęcia od Narodowego Archiwum Cyfrowego. : Sygnatura: 1-K-12528 Tytuł tematu: Feliks Nazarewicz Data: Data: 1928/08 Miejsce: Kraków Opis obrazu: Człowiek - mucha Feliks Nazarewicz wykonujący akrobacje na dużej wysokości. oraz Ufo designed by Jon Testa from the thenounproject.com

Scenę porwania stworzyłem ze zdjęcia od Narodowego Archiwum Cyfrowego. : Sygnatura: 1-K-12528
Tytuł tematu: Feliks Nazarewicz
Data: Data: 1928/08
Miejsce: Kraków
Opis obrazu: Człowiek – mucha Feliks Nazarewicz wykonujący akrobacje na dużej wysokości. oraz Ufo designed by Jon Testa from the thenounproject.com

Książka nie jest zbyt obszerna, czyta się ją szybko i bardzo wdzięczny jestem autorowi za pokaźną bibliografię, bo obiecałem sobie, że przeczytam WSZYSTKIE książki i opowiadania w niej wymienione.

Data wydania tej publikacji to rok 2013, ale pewnie zbieranie materiałów przebiegało znacznie wcześniej dlatego nie ma kilku pozycji, które spokojnie można by dołączyć do książki.

Jedno bardzo ważne zastrzeżenie i uwaga. Na pierwszej stronie powinno być wypisane wielkimi literami:

SPOILER ALERT!

Pan Paweł Dunin – Wąsowicz opisuje wiele książek i opowiadań, spora część z nich jest dość leciwa, ale to nie powód coby podawać wszystko na tacy: zakończenia, wątki fabularne, zwroty akcji – dosłownie wszystko. Gdybym nie czytał takiego „Xavrasa Wyżryna” to bym się bardzo wkurwił zdenerwował za łopatologiczne wyłożenie całości. Poza tym jakże ważnym i istotnym zarzutem nic innego do głowy mi nie przychodzi, a książka będzie dla mnie inspiracją do czytelniczych wędrówek po fantastycznym Krakowie. I tak ją potraktuję – jako przewodnik i bibliograficzny spis książek i opowieści do przeczytania.

Gif został stworzony z obrazka dostępnego tutaj: http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion/docmetadata?id=2401 oraz ikonki Rocket designed by Jean-Philippe Cabaroc from the thenounproject.com

Gif został stworzony z obrazka dostępnego tutaj: http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion/docmetadata?id=2401 oraz ikonki Rocket designed by Jean-Philippe Cabaroc from the thenounproject.com

P. S. Aha i nie byłbym sobą, gdybym nie skomentował posłowia napisanego do tej książki. Powiem krótko: mój aparat poznawczy nie jest przygotowany na coś takiego. Niby wszystko po polsku napisane. Literki Ą i Ę mają ogonki, literka Ó ma kreseczkę, Ż i Ź to samo, słowa układają się w wyrazy o znajomym dla mnie znaczeniu, lecz całość tego posłowia jest dla mego umysłu nie do ogarnięcia. Jeśli tak się pisze teksty naukowe to długa droga przede mną, bardzo długa aby cokolwiek zrozumieć, a może w tym posłowiu jest wielkie NIC – zamaskowane mądrymi i brzmiącymi super poważnie i elegancko słowami. Nie wiem nie wnikam, a sam bez winy nie jestem (wina ma taka, że może za głupim jest) – niech więc przyszłość przyniesie mi objawienie i iluminację. Póki co posłowia nie tykam.

Comments (4)

  1. Paweł Dunin-Wąsowicz

    Odpowiedz

    Bardzo mi przyjemnie,. W przyszłym roku będzie „Fantastyczny atlas Polski”, właśnie go finiszuję. Z tym, że nie tak szczegółowy jak książki o Warszawie i Krakowie, wejdzie mniej więcej 30% objętości z solowych rzeczy o tych miastach. Za to będą rozdziały o bogactwach naturalnych, walutach, religiach i tak dalej.

    • Odpowiedz

      Panie Pawle – nie mogę się doczekać:) Projekt „Fantastycznego atlasu Polski” brzmi naprawdę śmiało i z rozmachem:) Mam zamiar również przeczytać „Fantastyczną Warszawę” – miasta nie znam, ale w polskiej literaturze fantastycznej Warszawa prezentowana jest chyba zdecydowanie częściej niż Kraków czy inne miasta.

  2. Odpowiedz

    Właśnie przeczytałam trzy recenzje tego tytułu. Już po pierwszej wiedziałam, że książkę muszę szybko zdobyć. Ale dodatkowo tutaj zakochałam się w recenzji! Te gify mnie rozwaliły :))) Pozdrawiam!

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.