Dzień dobry!

Troszku ponad tydzień temu pisałem pozdrowienia z wiosennego Krakowa, a dziś przychodzi mi pisać z miasta pokrytego śniegiem, topniejącym co prawda, ale śniegiem! Zimo zła wypierd… to znaczy idź stąd!

Pamiętacie wpis z „Książek najgorszych” o królu grafomanów? Na końcu prowadzący rubrykę ogłosił konkurs na interpretację wierszy. Przedstawię Wam teraz te wiersze pana Salkowskiego, które były przedmiotem konkursu. A jutro pokażę Wam kto konkurs wygrał.

WL1924nr277VII

Konkurs

„W myśl zapowiedzi w numerze poprzednim ogłaszamy niniejszem konkurs z nagrodą 50 złotych za najlogiczniejsze i najdowcipniejsze objaśnienie wszystkich „niejasności” w niżej przytoczonych fragmentach z książki dr. Stanisława Salkowskiego „Dźwięki duszy”; książka, ta, wbrew mniemaniu wielu czytelników, nie jest wymysłem autora „Książek najgorszych” i, niestety, istnieje rzeczywiście. Odpowiedzi należy przesyłać pod adresem redakcji „Wiadomości Literackich” (Złota 8) do dn. 20 lipca b. r. W kopercie z odpowiedzią powinna znajdować się — druga (nazwisko i adres wysyłającego), przyczem odpowiedź i druga koperta winny być zaopatrzone we wspólne godło.”

A ja żeby zachować oryginalną pisownię wierszy, wrzucę wam tylko grafiki bez transkrypcji.

WL1924nr277VIIb

WL1924nr277VIIc

WL1924nr277VIId

WL1924nr277VIIe

WL1924nr277VIIf

Co myślicie o twórczości doktora Salkowskiego?

Ja się na poezji nie znam.

Zastanowię się czy po jutrzejszym wpisie z odpowiedziami sprzed lat osiemdziesięciu nie zrobić czasem konkursu na nową dwudziestopierwszowieczną (poprawnie to napisałem?) interpretację sonetów pana doktora.

Informacja o konkursie pochodzi z numeru 27 Wiadomości Literackich  z 7 lipca 1924 roku.

Znalezione jak zwykle w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej.

Comments (3)

  1. Odpowiedz

    Konkurs, konkursem, ale jak się byłem kąpałem w Bałtyku zimnej fali, to też miałem obawy o klejnoty! Chyba rozumiem głębię odczuć pana Salkowskiego… ;)

  2. Pingback: Książki najgorsze - rubryka z "Wiadomości Literackich" | Blog Charliego Bibliotekarza

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.