Cześć czołem! Kolejne święto bibliotek mija wielu koleżankom i kolegom pod znakiem albo otwarcia po przymusowym zamknięciu, albo przygotowań do tegoż. Nie jest lekko w branży takiej jak moja. Przecież biblioteki są dla ludzi, przez ludzi i do ludzi skierowane. A ostatnie miesiące były testem. Mam nadzieję, że bibliotekarki i bibliotekarze go zdali. I będziemy zdawać cały czas.

Mam taką koszulkę :)

Choć oficjalne święto nazywa się Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to jednak optuję za zmianą na Dzień Bibliotekarki, bo Ci z Was, którzy korzystają z bibliotek doskonale wiedzą, że ponad 80 procent osób pracujących w bibliotekach to kobiety. I to im należą się wszelkie pochwały i gratulacje. I słowa wsparcia i otuchy, bo wydaje mi się, że czasy idą ciężkie.

Ale nie będę dzisiaj wieszczyć na czarno, bo mam nadzieję, że nie po raz pierwszy staniemy na wysokości zadania i choć okoliczności nie będą sprzyjające to i tak będziemy robić swoje – czyli pracować dla ludzi, z ludźmi i jak zwykle z uśmiechem na twarzy (co jest coraz cięższe do utrzymania).

Trochę moje ego połechcę sobie, bo ono wymaga nieustającego łechtania. Ewa Scriba przygotowała takie cudo.

Pochwalę się! Bardzo dobra dla mnie wiadomość. Otóż 6 maja na portalu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich ukazała się informacja o tym, że zostałem wybrany przez kapituły okręgów SBP na BIBLIOTEKARZA ROKU 2019!

Ewa Scriba miała świetny pomysł.

To szalenie miła dla mnie informacja i choć wiem, że poza środowiskiem niewiele znaczy to jednak zawsze ciepło na serduszku się robi i moje ego wzrasta, gdy pomyślę sobie, że jednak zostałem tym Ogólnopolskim Bibliotekarzem Roku :)

Szkoda, że taki news nie trafia do mainstreamowych mediów.

Pozdrawiam WSZYSTKIE BIBLIOTEKARKI, WSZYSTKICH BIBLIOTEKARZY I WSZYSTKIE CZYTELNICZKI I CZYTELNIKÓW (zwłaszcza tych najmłodszych). TRZYMAJMY SIĘ!

P. S. Pamiętajcie że LABIB zawsze w mym serduszku jest! Do wszystkich labibianek i labibian ciepłe wirtualne uściski!

Comments (8)

 1. Odpowiedz

  Nie pozostaje nic innego jak złożyć szczere gratulacje :) A statystyki nie kłamią – w bibliotekach, które wizytuję, sporadycznie natykam się na panów bibliotekarzy. Królują panie bibliotekarki. Sam zresztą jestem wnukiem pani bibliotekarki :)

  • Odpowiedz

   Dzięki wielki! Co do babci bibliotekarki – wszystko jednak zostaje w rodzinie :) I chociaż nie jest tych bibliotekarek i bibliotekarzy bardzo dużo liczebnie (w sensie grupa zawodowa) to jednak piętno odciskamy. Mam nadzieję, że pozytywne :)

 2. Odpowiedz

  Karolu, gratulacje, wszystkiego najpoczytniejszego, znaczy najlepszego! Niech Ci czcionka lekką będzie- pamiętaj tak piszę ja, tekst opatentowany ten tego, ale to pretekst do łechtania i życzeń składania (może nie w kancik) ale niech Ci się darzy, niech Ci się wszystko co najlepsze zdarzy, fantastycznych lektur i spotkań, i w tych i tamtych dekoracjach zdrowia deko do tego! Wszystkiego dobrego także Twoim Koleżankom i Kolegom.

  • Odpowiedz

   Podziękował, podziękował :) Zdrówko w tych niepewnych czasach ważne, a nawet w pewnych toż samo. Moja biblioteka jeszcze nie otwarta, ale mam nadzieję, że to się zmieni na dniach.

   Pozdrawiam serdecznie.

 3. Odpowiedz

  Przez długi okres mego życia mieszkałem nad biblioteką, więc siłą rzeczy miałem stały kontakt z panią bibliotekarką, równocześnie koleżanką mojej Mamy. Teraz pracuję w pokoju oddalonym o 5 metrów od biblioteki, a jej szefowa jest moją koleżanką :) Coś jest na rzeczy :) Wszystkiego najlepszego na zawodowej drodze życia :D

 4. Zorro

  Odpowiedz

  O, tej stronki jeszcze nie widziałem! I bardzo fajne grafiki, muszę Ci powiedzieć ;)
  Kurde, trzeba to opić!
  Ale, żeby było kulturalnie, zacytuję jedną z moich ulubionych w swej prostocie powieści (pewnie poznasz):
  „Instynkt wielu lat biedowania odezwał się w nim naturalnym odruchem: trzeba oblać. I chociaż nie chciało mu się ani jeść, ani pić, skręcił w Grzybowską, gdzie — jak wiedział — knajpa Icka jest już otwarta.”

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Connect with Facebook

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.