Dzień dobry! Cztery bobry i trzy szopy mam już dosyć pandemicznej hucpy! Ale dzielnie walczę z zarazą pracując na stanowisku i dostarczając czytelnikom niezbędnych do przetrwania książek. Nie żartuję naprawdę bardzo się cieszę, że moja biblioteka jest otwarta i mogę pracować. A w czasie wolnym napisać Wam kilka słów o przeczytanych książkach.

Ilustracja z XIX wieku do Fausta Goethego. Źródło: https://de.wikipedia.org/wiki/Homunkulus

A teraz tematyka moi drodzy dla mnie szalenie bliska – czyli wszelkie dziwactwa, legendy i mity z przeszłości, które zostały powołane do życia poprzez literaturę, kino, teatr. A które autor postanowił zebrać i opisać historię ich powstania i przebieg popkulturowego żywota.

Jeden z najsłynniejszych potworów w historii ludzkości. Co prawda sławny jest od jakichś dobrych stu lat, ale mimo wszystko. Frankenstein! Thomas Hawk Źródło: https://flic.kr/p/2kSL9GK

Książka opisuje przypadki istot przeróżnych, a głównym stwórcą tych istot ma być Człowiek i jego działania.

Paracelsus był też bohaterem książki. Zwany jest ojcem medycyny nowożytnej. Źródło: https://de.wikipedia.org/wiki/Homunkulus

Zacznę od tego, że trochę się wymęczyłem przy tej książce. Niczego się nie spodziewałem, ale jednak często przy różnych tematach zamiast opisu na przykład homunkulusa dostawałem wykład o historii Austrii… Kontekst historyczny jest ważny, ale opisywanie po kolei wszystkich władców i zarysowywanie sytuacji geopolitycznej w danym okresie to było już trochę za dużo. To najpoważniejszy zarzut jak dla mnie.

Jak się robi mumię :) Paul K Źródło: https://flic.kr/p/4FynWN

Poza tym ta dość grubaśna kniga, (ale to bardziej cechy fizyczne egzemplarza niż liczby stron) była lekturą ciekawą, a bogactwo istot, które człowiek stworzył w swej wyobraźni lub próbował stworzyć naprawdę lub myślał, że przyczynił się do stworzenia nowego życia (nie mówię o dzieciach) poraża. Dodatkowo chylę czoła za ogrom pracy badawczej i przeklinam autora za podsuwanie kolejnych książek, filmów do obejrzenia. Czasem autor trochę, mam wrażenie, igra z czytelnikiem i zachowuje się tak jakby homunkulusy i alchemia działały naprawdę.

Świetne zdjęcie. 丘昀 ChiuYun Źródło: https://flic.kr/p/8WAACW

Jak dla mnie najciekawszy rozdział o zombiakach (bo lubię), o mumiach egipskich (cudne ciekawostki i informacje autor znalazł) i o androidach. Rozdział o mister Hydzie i Zwierzoludach również na propsie choć mocno makabryczny.

Cudne ilustracje! Świetnie oddają klimat książki. Paul K Źródło: http://bibliodyssey.blogspot.com/2009/06/cabinet-of-natural-curiosities.html

Dzięki książce usystematyzowałem trochę moje informacje o wszelakich stworach i tworach, a nadto zyskałem pokaźne źródło ciekawych książek wymienionych w bibliografii (o przekleństwo), a sam trochę zazdroszczę, bo choć natykam się co chwila na różne ciekawostki to brak mi cierpliwości zbieracza i systematyczności, która jest niezbędna, by taka książka powstała. Polecam.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.