Indemin walatschu! Czyli cześć po amharsku. Słuchajcie moi drodzy wreszcie ją przeczytałem byłem. I to właśnie dzięki dobrowolnej, społecznej izolacji. A wiecie kiedy ją zacząłem czytać? Przed moim wyjazdem do Etiopii! Czyli już prawie cztery lata temu!

Zachód słońca nad jeziorem Hawassa. Źródło: moje fotki

I wiecie co Wam powiem. Szalenie żałuję, że nie przeczytałem jej własnie przed Etiopią. Ileż rzeczy bym wtedy wiedział lepiej. A jak bym mógł zabłysnąć wśród moich etiopskich znajomych wiedzą o historii ich państwa, która jest znaaaacznie dłuższa niż historia Polski. Wszak informacje o państwie Aksum pochodzą z I wieku naszej ery. I jakby tu powiedzieć – znacznie bogatsza. A Etiopczycy szczycą się tym, że są spadkobiercami dawnego Aksum.

W drodze… Znacznie lepszej niż wojska etiopskie poruszały się walcząc z Włochami.

Ten podręcznik momentami czyta się jak świetną powieść historyczną – walki o władzę, intrygi dworskie, skrytobójcy, heretycy, wojny religijne, wojny domowe, okrutne śmierci z wyroków cesarzy, zdrajcy i wierni tronowi cesarskiemu bohaterowie. Jednak jest to podręcznik, który zawiera mnóstwo dat, nazwisk, tytułów stanowisk, analizy sytuacji geopolitycznej i to jest jedyny mankament – zbyt duża liczba informacji.

Ciągle w drodze.

Książka jest z roku 1987 roku i niestety kończy się w momencie upadku Cesarza Hajle Syllasje I. Zaledwie wspominając końcówkę lat 70-tych i rządy DERGU, zwane Czerwonym Terrorem, które zostały obalone mniej więcej w 1991 roku przez Etiopski Ludowo-Rewolucyjny Front Demokratyczny, dzierżący władzę do dzisiaj.

Etiopia to dziesiątki różnych krajobrazów.

Jeszcze raz powiem Wam wielka szkoda, że nie spiąłem pośladów i nie przeczytałem tej książki przed wyjazdem do Etiopii. No ale nic straconego. Ja cały czas mam nadzieję tam wrócić, a tematykę będę zgłębiał i trzeba będzie poszukać czegoś bardziej aktualnego. Polecam dla miłośników historii tego państwa. Chociaż pewnie oni ją czytali.

Piękny kraj.

Comments (2)

  1. Odpowiedz

    Nie znam kraju, ani jego historii oprócz najogólniejszych ogólników (Kapuściński), ale jedno wiem na pewno. Kawę mają pyszną :D

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.