Źródło: https://flic.kr/p/4WrJkA

Wujek Sam lubi słuchać… Źródło: https://flic.kr/p/4WrJkA

Na razie nie chcę czytać powieści, która zdobyła Zajdla w 1994, a jest nią “Krew elfów” Sapkowskiego. Jak już zacznę czytać “Krew…” to pewnie chciałbym skończyć cały cykl o Wiedźminie, dlatego też czyszczę sobie Kundelka z różnego rodzaju wpisów z blogów, artykułów i krótkich nowelek, które można sobie od czasu do czasu gdzieś na stronach różnych wydawnictw dorwać. I tak na przykład wydawnictwo TOR od czasu do czasu umieszcza takie nowelki. Tę, którą ja przeczytałem można znaleźć pod adresem:

http://www.tor.com/stories/2013/08/lawful-interception

Źródło: https://flic.kr/p/nazSQM

Niekoniecznie tak jest. Nie wszyscy mają prywatność gdzieś. Źródło: https://flic.kr/p/nazSQM

Nowelka opowiada o działaniach Marcusa i jego dziewczyny Ange, których poznałem w Małym bracie. A nowelka Doctorowa to krótka, acz bardzo treściwa i napakowana wieloma szczegółami technicznymi opowieść o walce hakerów z nierównymi i dobrze wyszkolonymi służbami policyjnymi, które to (służby ma się rozumieć) spacyfikowały nielegalne miasteczko samopomocy obywatelskiej powstałe po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Zatokę San Francisco.

Źródło: http://rfid.dia.unisa.it/

Rzeczywistość przerosła wszelką literacką fikcję. Źródło: http://rfid.dia.unisa.it/

Podobnie jak w Małym bracie mamy ludzi, którzy nie zgadzają się na to, aby w imię bezpieczeństwa rząd przejmował coraz większą kontrolę nad ich życiem. Świat Marcusa to internet, IRC, kanały YouTube, internetowe czaty, fora. Wszystko dzieje się błyskawicznie, a niedaleka przyszłość pełna jest prywatnych latających dronów, wszędobylskiej inwigilacji i sprytnych młodych ludzi, którzy nie dadzą w sobie w kaszę dmuchać.

Lawful interception powstało w roku 2013. Jest w nim opisanych wiele działań, które owi waleczni młodzi ludzie podejmują, by stawić czoła policyjnym nalotom, policyjnej brutalności i postępowaniu niezgodnemu z prawem. Doctorow nie opisuje zamieszek i agresywnych bandziorów, opisuje ludzi, którzy starają się wygrać spór o prawo do wolności z wielką machiną rządową. A próbują to robić wszelkimi legalnymi i półlegalnymi drogami i środkami. W nowelce opisanych jest kilka działań, które w świetle ostatnich wydarzeń w amerykańskim mieście Ferguson wydają się być prorocze.

Źródło: http://techtrendy.pl/title,Permanentna-inwigilacja-tak-nas-sledza-w-sieci,wid,14782502,wiadomosc.html?ticaid=6135e5

Taką ładną graficzkę znalazłem. Autor Bartłomiej Belniak. Źródło: http://techtrendy.pl/title,Permanentna-inwigilacja-tak-nas-sledza-w-sieci,wid,14782502,wiadomosc.html?ticaid=6135e5

Jeśli nikt nie słyszał o zamieszkach w Ferguson (co wydaje mi się raczej niemożliwe), krótkie wprowadzenie: zastrzelono młodego mężczyznę, którego kolor skóry wskazywał na to, że jego przodkowie pochodzili z kontynentu afrykańskiego. Mężczyzna był podobnież nieuzbrojony… I się zaczęło… Wybuchły zamieszki, walki z policją, rabunek i szaber sklepów. Uczestnicy zamieszek masowo nagrywali zachowania policjantów, udostępniali je na portalach społecznościowych wszelakich. Nagrano chociażby moment zastrzelenia drugiego czarnego mężczyznę. Social media i internety amerykańskie były rozgrzane do czerwoności.

Nawet portal Mashable miał relację na żywo.

http://mashable.com/2014/08/18/ferguson-live-updates/

Zewsząd leciały tweety, zdjęcia, filmiki, wpisy na tablicach dosłownie wszystko.

Jedno ze słynniejszych zdjęć podczas zamieszek. Źródło: http://cdn2.vox-cdn.com/uploads/chorus_asset/file/654086/453505316.0.jpg

Jedno ze słynniejszych zdjęć podczas zamieszek. Źródło: http://cdn2.vox-cdn.com/uploads/chorus_asset/file/654086/453505316.0.jpg

I takie rzeczy opisuje Doctorow w Lawful Interception tylko je jeszcze bardziej maksymalizuje, wyolbrzymia, dodaje nowe technologie, które dopiero teraz wczołgują się do powszechnej świadomości ludzi. Czytało się to bardzo szybko i nowelka bardzo absorbowała moją uwagę. Chociaż ten Marcus to naprawdę jest za bystry, za dobry i za mądry jak na takiego nastolatka. A może ja jednak sądzę według siebie, a nastolatkiem nie byłem zbyt rozgarniętym:)

Termin lawful interception według anglojęzycznej Wikipedii to zgodne z prawem działania służące do przejęcia informacji przez organy prawa i władze z sieci telekomunikacyjnych celem analizy i zdobycia dowodów, w określonej sprawie. Nie ma chyba dobrego odpowiednika do tego terminu w języku polskim. Każdy dostawca usług internetowych ma za zadanie zapewnić możliwość działania lawful interception w praktyce i dostarcza niezbędnych technologicznych aspektów.

Taka wizualizacja lawful interception. Źródło: http://www.hsd.com.au/images/casestudies/lawfulinterception.png

Taka wizualizacja lawful interception. Źródło: http://www.hsd.com.au/images/casestudies/lawfulinterception.png

Doctorow cały czas krąży wokół tematu wolności jednostki, coraz większej inwigilacji społeczeństwa. Porusza temat wszechwładzy służb policyjnych, które łamią wiele podstawowych praw obywatelskich. Opisuje również zagrożenia jakie niesie Internet dla prywatności ludzi. Świetnym tego przykładem jest dzisiejsza afera z nagimi zdjęciami wielu gwiazd i gwiazdeczek z Hollywood, które wyciekły do sieci. Prawo do prywatności powinno być święte, każdy w zaciszu domu swego może robić co chce dopóki nie krzywdzi drugiego bliźniego. Prawo do prywatności to również prawo do popełniania błędów, z których rozliczamy się my, a nie cały świat musi o tym wiedzieć.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.