Ależ długi tytuł! I bez wstępniaków, jest zima, Ukraińcy walczą dzielnie. A ja staram się pomagać w miarę moich skromnych możliwości.

Czasem zbaczam w bardzo dziwne rejony magazynowe mojej biblioteki i wyciągam zupełnie przypadkowe książki, które postanawiam przeczytać. Najczęściej sięgam po pozycje wiekowe (tej pierwsze wydanie ma już ponad 200 lat, a wydanie, które czytałem ma 161), bom ciekaw co się tam roiło w głowach pisarzów sprzed wieków. I przypadkowo natrafiłem na dzieło Jana Śniadeckiego, któren to wielce zasłużony był dla Polski. Filozof, pedagog, astronom, polityk. Ogólnie chłop miał łeb jak sklep. A w tej książeczce, którą byłem przeczytałem opisał tak jak w tym długim tytule, który na pewno przykuł Waszą uwagę, nie tylko żywot literacki Hugon Kołłątaja.

DALL-E: futuristic poster cyberpunk style of Jagiellonian university professors in XVIII century, dancing, drinking wine,

Jan Śniadecki za bardzo nie rozpisał się w swym tekście to Wam rzeknę. Na siedemdziesięciu stronach głównie opisuje ułożenie, organizację i reformy pewnej najstarszej uczelni wyższej w Polsce, która obecnie znana jest pod nazwą Uniwersytetu Jagiellońskiego, a naonczas nazywana była Akademią Krakowską!

Dall-E: Hieronim Bosch painting of Jagiellonian university professors in XVIII century, dancing, drinking wine, full of strange creatures from hell, reading bible

„Żywoty…” Śniadecki pisał na początku XIX wieku więc można rzec zupełnie na świeżo – znał dobrze Hugona i wielokrotnie z nim współpracował. I polszczyzna, którą się posługuje Śniadecki ma już ponad dwieście lat – co oczywiście widać i czuć w czytaniu. Jest kilka ciekawostek – Akademia Krakowska cudem uniknęła wrogiego przejęcia przez jezuitów, trochę kontrowersji (Hugon podobno sobie jeden majątek przypisał, którego raczej nie powinien mieć), ale ogólnie to bardzo wzniosły tekst o patriotyzmie, o powinnościach względem Ojczyzny i o tym, że należy być uczciwym. To nawoływanie do uczciwości robi smutne wrażenie. Zwłaszcza, że wiemy jak to się wszystko (I RP) skończyło. Analogii do dzisiejszych czasów można wyciągnąć co niemiara.

Dall-E alien lifeform in university reading bible, Rembrandt style

Bardzo idealistyczny i wymagający skupienia tekst – o tym jacy powinni być nauczyciele, o stosowaniu debat oksfordzkich na Akademii, o nieprzyjaciołach Hugona, którzy prawie doprowadzili go do więzienia.

Comments (2)

  1. Odpowiedz

    Z moich wycieczek rowerowych korzyść taka, że wiem o istnieniu pałacu Kołłątajów w Wiśniowej k. Staszowa (miałem okazję oglądać, obecnie szkoła) oraz o fakcie złożenia serca polityka w miejscowym kościele, gdzie po perypetiach dziejowych spoczywa do dziś (nie widziałem kościoła ani tablicy, do nadrobienia).

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.