Dzień dobry Polsko! Już ponad rok Ukraińcy stawiają opór ruskim najeźdźcom. Mam nadzieję, że niedługo wyprą ich ze swoich granic!

Ilustracja pochodzi z książki „Amours secretes de Napoleon Bonaparte. Tom. 3” Charlesa Dorisa z 1816 roku :) Źródło: polona.pl

A dzisiaj o książce bardzo znanego pisarza, felietonisty, eksperta od epoki napoleońskiej. Przedstawię Wam antologię opowiadań z różnych etapów życia Pana Waldemara Konrada Łysiaka, które oscylują wokół szeroko pojętej fantastyki! Nous commençons!

Tak zwany „Mechanizm z Antykithiry”, czyli jak niektórzy twierdzą starożytny komputer. Źródło: https://www.wikiwand.com/pl/Mechanizm_z_Antykithiry

Książka jest podzielona na dwie części. Część I to „Varia publicystyczne”, a część II to „Opowiadania”. Zaczniemy wiadomix od części pierwszej.

DALL-E aliens according to daniken, photorealistic

PUBLICYSTYKA CZĘŚĆ I.

Harfa trubadura kosmitów – Publicystyka w obronie Dänikena. Bardzo dużo z tego tekstu mam ciekawostek do sprawdzenia, ale to będę musiał kiedyś na poważnie przysiąść. Wydaje mi się, że czytałem coś Dänikena jako nastolatek, ale się zniechęciłem? Nie pamiętam. A wszak Däniken był kiedyś postacią nietuzinkową i całkiem sporo namieszał w nauce, pseudonauce, kosmicznej archeologii i na pewno stał się inspiracją dla mema poniżej, a także pewnego komiksu, którym zaczytywałem się jako dzieciak – o początkach ludzkiej cywilizacji (ciekawe czy się domyślacie co to za komiks).

Bo za wszystkim stoją Obcy!

Wypowiedź w ankiecie na temat UFO („Itd” 1.IV.1979) – bardzo króciutki tekst o spotkaniu Marsjanina podczas meczu Polska – Brazylia o medal mistrzostw świata w 1974 roku. Autor ankiety mocno podchmielony zwiedzał opustoszałe miasto na czworakach, a ktoś podeptał mu dłonie – ten ktoś był niebieski i występował w TRZECH odbiciach, a że cała ówczesna Polska Ludowa oglądała mecz, autor tekstu doszedł do jednego, słusznego, logicznego wniosku, że to mógł być tylko Marsjanin.

DALL-E ancient aliens statue in south America hotograph, vintage, 1950

Science – reality („Polityka” 14.II.1976) – Krótki felieton o stanie literatury science and fiction w roku 1976. Kilka trafnych spostrzeżeń co do coraz większej roli fiction niż science oraz garść przemyśleń o dawnych pisarzach, którym udało się „przewidzieć” wynalazki przyszłości, a tak naprawdę powtarzają stare mity i pomysły.

Napoleon I Bonaparte z synkiem. Źródło: https://www.bibliotekacyfrowa.pl/dlibra/doccontent?id=102344

OPOWIADANIA CZĘŚĆ II.

Operacja „Waterloo” – Już to gdzieś, kiedyś czytałem. Podróże w czasie, zmiana biegu historii i zwycięstwo Napoleona pod Waterloo? Jak wygląda przyszłość? I czy można zmienić jej bieg? Fanatycy znajdą się w każdej linii czasowej, a autor opowiadania zna się na dziejach wojen napoleońskich jak mało kto. Bardzo dobrze mi się czytało to opowiadanie.

Microsoft Designer: A sketch of fountain of youth but in the middle is brain, dark mood, futuristic vibes

Eliksir młodości – Dużo wiedzy autor chciał przekazać, a i tak opowiadanie kończy się stwierdzeniem, że to kobieta jest zdradliwa i nie można ufać żadnej kobiecie (ten motyw będzie występował u Łysiaka często). Opowiadanie dotyczy przeszczepiania mózgów i możliwości jakie daje ten zabieg (wieczna młodość kosztem życia innych, zdrady małżeńskie dość specyficzne i tak dalej, i tak dalej).

Microsoft Designer „A comic stripe of polish astronaut on the rocket”

Science – reality – 44 – Zabawne choć sztampowe, ale z fajnym twistem związanym z robotem badającym planetę, na której rozbiła się misja astronautów i przetrwał tylko Polak, którego miłość do alkoholu ocaliła przed śmiercią UWAGA SPOILER (bimber zabił wszelkie obce zarazki).

Microsoft Designer: A Chess God, gothic cathedral style, happy but almighty, thunders

Bóg Szachów – Ciekawa wizja społeczeństwa. Świetnie opisany Bruegel. I oczywiście cynizm, ironia i szydera wylewająca się z każdym zdaniem. Dobrze mi się czytało to opowiadanie. Mroczne momentami było, a pojawiają się szachy jako gra wywołująca mordercze instynkty. I tutaj też pojawia się przeszczep mózgu (nie wiem czy czasem Łysiakowi nie marzy się w ten sposób nieśmiertelność).

Microsoft Designer: A Chess God, happy but almighty, gothic cathedral, Breughel style

Odwet wielkiego Muga – Ot, krótkie banalne opowiadanko. Ogólnie odbieram pisanie science and fiction przez Łysiaka za takie staromodne i naiwne. Mamy historię planety, na której ludzie wprowadzili zło, kłamstwo, nienawiść i podporządkowali sobie lokalsów tworząc okrutną tyranię.

Microsoft Designer: princess on the pea, brunette, grim and sad, miniskirt hard lighting, photorealistic

Dwa złote grochy – Zabawna, choć trochę przaśna parafraza bajki o księżniczce na ziarnku grochu.

Wrzód – To jest świetne. Naprawdę ciekawy pomysł (oczywiście nie jakiś nowatorski), ale super napisane i oczywiście to co ja lubię najbardziej, czyli cynizm, czarny humor, ironia i sarkazm, a także świetny lajt motiw opowiadania.

DALL-E cathedra in hell, gothic, in medieval style

Katedra w piekle – Zdecydowanie moje ulubione opowiadanie w tym zbiorku. Czarny humor, groteska, abstrakcja, cynizm, ironia. W dodatku piekło zostało przez Łysiaka bardzo barwnie opisane. I mocno impresjonistycznie. Przebija się oczywiście niewiara w rodzaj ludzki i jego kondycję moralną.

Microsoft Designer „brain, futuristic surgery, swap in to the other body, cyberpunk”

Reinkarnacja Blakeya – Ponownie pojawia się tutaj przeszczep mózgu jako metoda na nieśmiertelność i młodość. Łysiak podszedł do tematu bardzo organicznie i nie chodzi o przenoszenie świadomości, ale wymianę jeden na jeden. Pomysł z podszywaniem się pod określone osoby (czyli przejmujemy ciało jakiejś osoby i na przykład żyjemy sobie jego życiem). Bardzo fajny twist na koniec związany z chorobą. Można podejść do tego biblijnie w takim sensie, że winowajca zawsze ponosi karę.

Microsoft Designer: Mickey Mouse as a villain, with science fiction equipment, high detail, comic

Animowanie – Bardzo dobry tekst. Szydera na całego, zwłaszcza z USA i ich systemu wartości. Popkultury, podejścia do praw autorskich, wykolejenia wielu pojęć. Pełna groteska i cięty humor, a wszystko to w disnejowskim, hollywoodzkim sosie. Świetnie ukazana paranoja władzy (w tym przypadku walka z komunizmem – swoją drogą ciekawe, kiedy powstał ten tekst. Szkoda, że nie ma przy opowiadaniach daty), bo można to podciągnąć pod szyderę z demokracji na korzyść jedynego słusznego ustroju socjalistycznego. Mimo wszystko polecam!

Microsoft Designer: Mickey Mouse as a villain, with science fiction equipment, high detail, in style of Hans Rudolf Giger, 8k

El Toro – Nic szczególnego – pomysł o kolonizacji planet przez określone narodowości, religie, kultury to nic nowego. Tutaj Łysiak robi sobie trochę jaja z Hiszpanów, a mamy wątek zemsty ojca za śmierć syna i byka za wszystkie cierpienia jakie te zwierzęta doznały podczas makabrycznego, okrutnego i paskudnego zwyczaju jakim jest corrida.

Microsoft Designer: The mysterius device from past, looking like a wheel, rotten and green , rusty, 8k,, like fractal, epic

Profesora Meadowsa teoria koła – Znów opowiadanko z twistem, bazujące na Dänikenie i pomyśle z kołem czasu – czyli wszystko już było i wszystko się powtarza i pamięci genetycznej. Tylko bardziej pieprzne i nawet wulgarne (w sensie padają brzydkie słowa), ale Łysiak był tak pruderyjny, że seks oralny uważał za perwersję. Historia naukowego odkrycia staje się przykrywką dla zwykłej zbrodni.

Microsoft Designer: Man in a mask, in French during XVIIIth century, but with time machine, high detail, watercolor painting, dark,

Człowiek w żelaznej masce – Jedno z dłuższych opowiadań w zbiorze. Tematyka oczywiście francuska, bo Łysiak historykiem sztuki dobrym jest. A historię człowieka w żelaznej masce zna chyba każdy mniej więcej ogarnięty, jeśli chodzi o szeroką kulturę i popkulturę. A Łysiak tutaj zamieszał z podróżami w czasie, dodał ludzkie namiętności i pożądanie i pokazał, że w większości przypadków, nie kierują nami wyższe pobudki tylko chciwość, żądza i chęć posiadania.

Microsoft Designer: an Alladin and his lamp on flying carpet, high detail, flying over Baghdad, panoramic, shallow depth of field,

Cudowna lampa Aladyna – Łysiak opisuje obłudę i hipokryzję władzy. Fałsz i przeinaczanie faktów, a interpretacja losu mieszkańców Teheranu jest bardzo interesująca. Historia Kurda, którego jedynym marzeniem było przedłużenie łańcucha o pół sążnia smutna i niezbyt wesoła. A i mizoginizm tutaj też się przebija.

Microsoft Designer: that’s all folks, disney, alien movie style, dark

To by było na tyle moi drodzy. Powiem Wam szczerze, że trochę się wymęczyłem. Trochę się pośmiałem. Lecz stwierdzam, że sztafaż science and fiction u Łysiaka to okazja do pokazania ludzkiej podłości i maleńkości. Z czym się w sumie zgadzam. Opowiadania sprawnie napisane, ale mocno już zestarzałe i nie chwytają za serce. Na pewno plus za sarkazm, ironię i groteskę, ale minus za purytanizm i zadziwiającą z mojej perspektywy pruderyjność. Na szczęście świat idzie do przodu mimo wszystko.

Comments (7)

 1. Odpowiedz

  Przeczytałem ostatnio zbiorczą „Ekspedycję”. O, jak się to zestarzało. Jaka ta fabułka jest prosta. A będąc pacholęciem czytałem jak głupi :P

  • Odpowiedz

   Mam to wydanie Egmonta bodajże, ale jeszcze do niej nie wracałem. Właśnie boję się trochę, że będzie takie miałkie. A kiedyś niewiele brakowało, a człek by poszedł na grubo w kosmitów :D

 2. Zorro

  Odpowiedz

  Łysiak… kiedyś go kochałem miłością szczenięcą. Pochłonąłem wszystkie jego genialne książki podróżniczo-erudycyjne. Nawet historią napoleońską się zainteresowałem. A i beletrystyka wchodziła w młody umysł jak w masło. A później takie rozczarowanie. Bo jak Ci pewnie wiadomo, człowiek został piewcą własnej teorii spiskowej o „różowym salonie”. Może i jakaś cząstka prawdy w tym jest, w kuchnię polityki, jak wiadomo, nie ma co zaglądać, same brudy. Ale szkoda jego tęgiego (niegdyś) umysłu i zmarnowanego lotnego pióra…

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.