Cześć! Jak Wam się powodzi moje drogie czytelniczki i czytelnicy? Tradycyjnie żywię nadzieję, że wbrew wszystkim okolicznościom dajecie radę i jesteście na fali wznoszącej (nie mylić z kolejną falą pandemii), a teraz będzie o książce, którą przeczytałem byłem podobnie jak „Świat Northa” niemalże półtora roku temu! Z tej na szczęście pamiętam więcej…

Czy tak wyglądały członkinie Gwiezdnego Patrolu? Hmm… V Threepio Źródło: https://flic.kr/p/ugpPb5

Klasyk gatunku moi drodzy. Książka napisana w 1953 roku! W Polsce ukazała się w 1997! Ja ją przeczytałem w 2019! Także zobaczcie jaka to rozpiętość lat… W momencie wydania w Polsce książka była już klasyką science and fiction, a w momencie czytania przeze mnie liczyła sobie prawie 70 lat! I to było czuć podczas czytania, ale nie aż tak bardzo.

A może jednak tak? Ed’s Toy Box Źródło: https://flic.kr/p/oL61X4

Na pewno sposób opisywania wynalazków, podróży kosmicznych, wyglądu i zachowania Obcych idealnie oddaje myślenie o rozwoju ludzkości jakie było modne w latach 50-tych. Natomiast już sama fabuła i historia kosmicznego zwiadu wciąż jest interesująca. Czytało się tę książkę dobrze, za dużo zgrzytów nie było.

Choć to reklama kanału TV. TO szczerze mówiąc czytałbym… Źródło: https://flic.kr/p/623sD4

A wizja upadającej Centralnej Kontroli, która stworzyła Imperium Galaktyczne i ostatnich przedstawicieli władzy czyli gwiezdnego patrolu jak najbardziej na plus. Nie może jakiś wielki plus. Ot czytało mi się to bardzo dobrze, jest kilka trącących myszką rzeczy, ale poza tym książka wydaje się świeża. Zadziwiająco świeża.

Pierwszy „hollywoodzki” film o kosmicznych podróżach. Andre Norton mogła go widzieć – powstał w 1950r. Mark Bult https://flic.kr/p/35AjAN

Intryga z zapomnianą planetą, na której rozbija się statek gwiezdnego patrolu niezbyt wyrafinowana, ale może taka miała być. Ogólnie wspominam miło i sympatycznie, ale też polecam raczej dla zagorzałych miłośników klasyki.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.