Dobry dzień! Jak tam Wasze samopoczucie? Mam nadzieję, że mowa Waszych ciał wyraża jedynie radość, otwartość i chęć współpracy z innymi ludźmi, tak abyśmy jak najszybciej wszyscy ogarnęli tę rzeczywistość i powrócili do normalności, ale nauczeni kilku ważnych rzeczy. Nie będę Wam mówił jakich. Może gdy skończy się ta cała pandemia napiszę wpis, w którym wyleję wszystko co się zgromadziło przez ten czas pod tą moją kopułą. Tymczasem zapraszam Was do krótkiej opowieści o książce, która długo stała na półce i czekała na swoją kolej.

Cóż mowa ciała tych panów przekazuje postronnym obserwatorom? Źródło: pinterest.com

Czasem najdzie mnie ochota na jakiś poradnik, podręcznik, coś z popularnonaukowego poletka. Padło na tę książkę, bo oczywiście tytuł chwytliwy, i niby, że światowy bestseler.

A ta Pani (Virginia Gershwin) cóż chce niewerbalnie przekazać swoim interlokutorom? Źródło: https://steller.co/s/virginia-gerschwin-contortionist-x5kwExEYPX/p/2

Owszem ta książka była światowym bestselerem, ale ponad 30 lat temu. I ja wiem, że ludzkie gesty i mowa ciała się nie zmieniły, ale zmieniło się znacząco społeczne środowisko, w którym ludzie funkcjonują. A ta książka zresztą autor się nie kryje, jest dla białych ludzi z klasy średniej z USA, Australii, Nowej Zelandii. I to widać.

A ten człowiek guma? Czy niewerbalne sygnały jego ciała dadzą się odczytać? Źródło: https://flic.kr/p/59mxzK

Przytaczane w tej książce przykłady są w większości sztywne i tak odrealnione, że szkoda gadać. Nie przystają do współczesności. A przecież książka po raz pierwszy została wydana w 1981 roku, a wydanie przeczytane przeze mnie ukazało się w Polsce w 2001 roku. Teoretycznie więc raczej nie powinna razić swoim wiekiem.

Czy widzicie jaką grę ciałem ten Pan (Glen Hartzell) przedstawia? Źródło: http://www.thecircusblog.com/?p=25058

Co mi dało przeczytanie tej akurat książki? Cóż – świadomość różnych sytuacji, podczas których źle używałem gestów i postaw mego ciała. Czy to coś we mnie zmieni? Podejrzewam, że raczej nie, bo jestem osobą, która nie potrafi świadomie sterować niewerbalną stroną komunikowania się z otoczeniem. Ot u mnie co w głowie to na gębie i w postawie. Tak już mam, ale może skorzystam z rad autora, żeby baczniej obserwować interakcje społeczne (akurat teraz to jest trochę utrudnione) i w ten sposób zdobywać wiedzę o ludzkich zachowaniach.

A tych dwóch Panów ewidentnie utrzymuje dobre stosunki towarzyskie między sobą. Źródło: http://thesumofallcrafts.blogspot.com/2012/06/quit-clowning-around.html

Oczywiście jest też całkiem sporo celnych uwag – wszystkie gesty, zachowania ludzi zależą od kontekstu! Autor poleca taką zabawę, żeby właśnie obserwować ludzi, a później o ile to możliwe dowiedzieć się czy wnioski z naszych obserwacji pokrywały się z rzeczywistością.

A ten jegomość? Dla mnie na pierwszy rzut oka pragnie złapać autostop :) Źródło: http://thesumofallcrafts.blogspot.com/2012/06/quit-clowning-around.html

Ogólnie nie jestem jakoś szczególnie zawiedziony tą lekturą, po prostu też nie spodziewałem się niczego przełomowego i wielkiego. Książka idealnie trafiła więc w brak moich oczekiwań. Może się przydać osobom, które zamierzają bardziej i intensywniej pracować w sprzedaży, bo jednak głównie do nich jest skierowana ta książka.

Comments (2)

  1. Odpowiedz

    Książka środowiskowo jest bardzo krytykowana, ale nie napiszę nic więcej bo nie czytałam. Poza tym, wiele popularnych publikacji jest napisanych po prostu dla zysku, niestety. Nie mówię, że tak jest z tą pozycją.
    Gesty to fascynujący temat. A od patrzenia na opublikowane przez Ciebie fotosy, boli mnie kręgosłup i jeżą się włosy… Niech Twój dzień będzie dobry!

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.