Cześć czołem drogie czytelniczki i drodzy czytelnicy! Mam nadzieję, że tytuł posta przykuł Waszą uwagę, bo jeśli tak to oczywiście taki miałem zamiar. I słuchajcie jeśli wierzyć doniesieniom prasowym, które zamieszcza „Kurjer Warszawski” w numerze 154 z 29 czerwca roku 1822 to można się przestraszyć i to nie na żarty :D

Macie zdjęcie z oryginalnym tekstem, a poniżej transkrypcję :D

„W Wadowicach miasteczku wGalicji porodziła Młynarka potwór osobliszy. Głowę psa ozdabiaią uszy człecze, reszta ciała zupełną ma postać Ryby, oprócz rąk i nóg zupełnie do ludzkich podobnych ztą różnicą, że pazury któremi są uzbroione, wsuwaią się i wysuwaią się jak upsa. Mąż tej Kobiety na dwa miesiące przed iej połogiem umarł.”

I z ręką na sercu – jak tu wierzyć prasie. Ja osobiście jeśli słyszę tytuł „Kurjer Warszawski” to mam skojarzenia z poważną gazetą, która wychodziła przed wielu, wielu laty. A tam takich kwiatków jest całkiem sporo. Przecież to fake news jak się patrzy. Ciekawe od czego się zaczęło… Pewnie od jakiejś tragedii przy porodzie.

Pamiętajcie, żeby zawsze sprawdzać różne źródła informacji, dywersyfikować swoją wiedzę, klikać w artykuły a nie czytać nagłówki. I chciałbym Wam tak doradzać, bo sam zawsze tak postępuję, ale jestem wszak tylko człowiekiem i sam nie mogłem się powstrzymać przed chwytliwym tytułem posta. Przynajmniej mi się wydaje, że takim go uczyniłem. A tymczasem bądźcie zdrowi i trzymajcie kciuki, żebym więcej takich informacji zdobywał :)

Comments (1)

  1. Odpowiedz

    ’I read in the paper so it must be true’ ;). Jedno z wielu fajnych przesłań Harry’ego Pottera to było właśnie „nie ufajcie mediom” :). Trzeba o tym trąbić naokoło, bo naprawdę zastraszająco wielu ludzi bezkrytycznie wierzy w jakieś jedno wybrane medium tudzież źródło. Ostatnio moja znajoma z pełnym przekonaniem mówiła mi o chipach w szczepionkach, bo „jej syn wyczytał w darkwebie” i słowo darkweb wypowiedziała tak, jakby to była ostateczna instancja, która zawsze ma rację

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Connect with Facebook

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.