Dzień dobry! Dzisiaj o poranku bardzo krótko i bardzo treściwie. Otóż taki cytat znalazłem w książce pani Jadwigi Bornsteinowej Jak urządzić bibljotekę szkolną i domową. Książka pochodzi z roku 1927 i zawiera proste instrukcje i porady w jaki sposób prowadzić nie tylko domowy księgozbiór, ale także szkolną bibliotekę.

Bornsteinowa Jadwiga
Bornsteinowa Jadwiga

Istotnie, nigdzie może nie sprawdza się tak bardzo, jak w bibijotece szkolnej, słuszność powiedzenia, że dobry bibljotekarz stanowi 3/4 wartości bibljoteki, książki zaś tylko 1/4, jej wartości. Wyjątkowo wdzięczne to pole pracy, która równać się może z rzucaniem zdrowego ziarna na glebę umysłów i charakterów dzieci, starannie uprawianą przez szkołę.
Płodne mogą i powinny być wysiłki bibljotekarza, ale zrozumiałą jest rzeczą, że do takiej odpowiedzialnej pracy musi być „właściwy człowiek na właściwem miejscu” i że musi on rozporządzać odpowiednią godzin dziennie, aby pracy się tej prawdziwie oddać. Dorywczość pracy bibljotekarza da albo ujemne, albo w najlepszym razie obojętne wyniki.

Może to trochę nietypowa szkolna biblioteka, ale zdjęcie całkiem ładne. Źródło: http://lady-schnaps.deviantart.com/art/Old-School-Library-559403249
Może to trochę nietypowa szkolna biblioteka, ale zdjęcie całkiem ładne. Źródło: http://lady-schnaps.deviantart.com/art/Old-School-Library-559403249

Książka została napisana prawie dziewięćdziesiąt lat temu, a fragment o dorywczości pracy bibliotekarza szkolnego wciąż można traktować jak najbardziej aktualnie. Rozmawiam w swojej pracy z wieloma bibliotekarkami szkolnymi, których historie zawodowe mogłyby zmrozić krew w żyłach, a ich doświadczenia niejednego zniechęcić do pracy w tej profesji, a jednak te Panie dzielnie walczą o to, by ich biblioteki szkolne stały się miejscami, do których dziatwa szkolna się garnie.

A jakie są Wasze przemyślenia i doświadczenia związane z bibliotekarzami? Albo osobami pracującymi w bibliotekach? Cytat z książki Pani Jadwigi dotyczy jednoosobowej biblioteki i być może te 3/4 wartości mają tutaj większe przełożenie. Osobiście uważam, że osobowość bibliotekarza lub bibliotekarki ma ogromny wpływ na to jak czytelnicy odbierają bibliotekę.

Biblioteka Instytutu dla Niewidomych, Berlin 1920. Źródło: http://mentalfloss.com/article/57504/30-vintage-photos-people-libraries
Biblioteka Instytutu dla Niewidomych, Berlin 1920. Źródło: http://mentalfloss.com/article/57504/30-vintage-photos-people-libraries

Pamiętam bibliotekę w mojej podstawówce, w której książki były owinięte w brązowy papier, stały na półkach zakurzone tomiszcza, a te popularne pozycje były zaczytane na śmierć, biblioteka mieściła się w dwóch maleńkich pokoikach, ale i tak dzieciaki tam waliły drzwiami i oknami, bo bibliotekarka była przecudowną osobą. I to dzięki niej zacząłem czytać książki.

Comments (4)

  1. Odpowiedz

    Moje wspomnienia ze szkolnymi bibliotekami są rozmaite. Pierwsza z nich (podobnie, jak sama szkoła) mieściła się w przedwojennym budynku, miała jedyny w swoim rodzaju klimat. Udzielałam się tam jako wolontariuszka, momentami wyciągałam z półek niezłe perełki, które trafiały tam przez nieuwagę lub w trakcie jakichś porządków. Mimo, iż nie było tam zbyt wiele nowości, dzieciaki waliły drzwiami i oknami.
    Druga biblioteka (gimnazjalna) nowości praktycznie nie miała, jeśli już, to zaczytane na śmierć. Atmosfera tam nie była za ciekawa, bibliotekarki często nie było, wychodziła na kawę i zamykała bibliotekę na cztery spusty, co mi, niechodzącej na religię, utrudniało życie, bo nie miałam gdzie się podziać.
    Licealna może coś tam i miała, ale znajdowała się w podziemiach szkoły i mało kto szedł tam własnej woli (liceum znajdowało się na drugim piętrze, w trakcie przerwy nie dało rady pobiec, wypożyczyć książkę i wrócić bez spóźnienia).
    Jeżeli chodzi o bibliotekarki to nie bardzo umiały one nawiązać kontakt z dziećmi. Zupełnie inaczej było w bibliotece miejskiej, dokąd mieszkańcy mojego rodzinnego miasta walą tłumami, bo to miejsce nie dość, że piękne, to jeszcze pełne książek, w tym nowości. Bibliotekarki zaś są powszechnie lubiane.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.