Jadę z tą literaturą młodzieżową, że aż strach! Może to moja tęsknota za dawnymi beztroskimi latami się odezwała. I chcę przeżyć jakąś młodzieńczą przygodę.

Książka Pani Kristiny to taki młodzieżowy thriller a nawet delikatny horror. Bo mamy tutaj i duchy, i tajemniczą śmierć. Nawiedzone domostwo i właśnie zagadkę tego domostwa.

Taki widoczek miasta. Źródło: https://flic.kr/p/CUosCy

Akcja książki dzieje się w Szwecji, a główną naszą bohaterką jest dwunastolatka, której na imię Billie. Dziewczynka przeprowadza się po śmierci ojca na szwedzką prowincję z mamą. Nie jest zbyt szczęśliwa z tego powodu – oprócz traumy utraty kogoś bliskiego dochodzi trauma zmiany miejsca zamieszkania. To wszytko sprawia, że Billie jest bardzo wrażliwa i czujna. Od razu zauważa, że z domem, do którego się przeprowadzili jest coś nie tak… Rozpoczyna się przygoda, która momentami dla głównych bohaterów (Billie poznaje jednego chłopca i ma też dawną koleżankę) jest bardzo niebezpieczna.

Tutaj też tulipany i teatr w tle w Kristianstad. Źródło: https://flic.kr/p/nnDSpr

Nazwisko pani Kristiny Ohlsson nic mi nie mówiło (wybaczcie miłośnicy szwedzkich kryminałów). Dlatego ze zdziwieniem sprawdziłem, że ta Pani raczej specjalizuje się w krwawych kryminałach dla dorosłych… Moim zdaniem w pisaniu thrillerów dla dzieci (jakkolwiek dziwnie to brzmi, powieści z dreszczykiem brzmią jednak trochę staroświecko) pani Kristina poradziła sobie dość dobrze. Książkę czyta się szybko, grupka przyjaciół Billie wraz z samą dziewczynką budzi sympatię i kibicujemy im w odkryciu prawdy.

Ulica w mieście. Źródło: https://flic.kr/p/Qw6twX

Jest też scena w bibliotece, gdzie dzieciaki znajdują bardzo wiele informacji potrzebnych im w ich śledztwie. Cały ten rozdzialik mnie się bardzo podobał :) Aż bym chciał odwiedzić bibliotekę w Kristianstad :)

A tu wspomniana biblioteka. Źródło: Google StreetView.

Ogólnie książka na plus, jak najbardziej dla dwunastoletnich dzieciaków, które chcą poczuć trochę emocji i delikatnego strachu.

P. S. Lecz ja osobiście, aż tak bardzo się nie wciągnąłem w przygody Billie, ale to pewnie dlatego, że jestem zramolałym trzydziestokilkulatkiem.

Comments (5)

 1. Odpowiedz

  Jedź z młodzieżówkami, jedź. Potrzebuję ciekawych tytułów :) Niestety słowo „horror” w Twojej notce wyklucza książkę z kręgu lektur dla Młodszego :)

 2. Odpowiedz

  Właśnie dzisiaj jedna z młodszych czytelniczek oddała mi tę książkę i bardzo chciała pożyczyć kolejne części. Wygląda na to, że do dwunastolatków faktycznie trafia idealnie;)
  PS. Tez nie wiedziałam, że autorka pisze jeszcze kryminały dla dorosłych…

  • Odpowiedz

   Bardzo to cieszy, że dzieciaki czytają te książki. Jest chyba na razie w trzy z serii. Nie wiem czy więcej. I podobnież te kryminały są dość krwawe i brutalne.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.