Książka z Polski, rower z Angli, pióro z Chin (chyba), aparat z Niemiec, podkładka z Poznania, kubek z Poznania, herbata z Chin.

Hejo, hejo. Dzisiaj też będzie krótko, bo wszak tylko opowiem Wam o drugiej części przygód Profesora Gąbki.

Taki fragment z książki, bo wszak nielogiczności w niej nie brak :D

Jak wszyscy wiecie poprzednia wyprawa zakończyła się pełnym sukcesem – wszyscy wrócili szczęśliwie pod wawelski gród, a Smok znów został bohaterem. W drugiej części opowieści o Smoku mamy do czynienia z wieloma bardzo wciągającymi przygodami.

Otóż jak zwykle na prośbę księcia Kraka Smok musi za niego rozwiązać palący problem. A jest to sprawa wędrówki mypingów, które migrując ze swojego kraju podczas podróży przez Krakostan zachowują się jak szarańcza i pożerają wszystko na swej drodze. Dlatego też profesor Gąbka wraz ze Smokiem podejmuje wyprawę badawczą do mitycznej krainy mypingów, aby odkryć przyczynę tych migracji.

Pierwsza strona. il. Alfred Ledwig.

Najlepsza ekipa z krakowskiego grodziska – Smok Wawelski, Bartolini Barłomiej (już herbu Zielona Piteruszka) DR KOYOT (naprawdę didżejska ksywka) wyruszają w podróż. Po drodze dołącza do nich Marcin Lebioda poczciwy zbój, któremu nie poszczęściło się w stadle małżeńskim.

W książce narracja prowadzona jest dwutorowo – bo oprócz relacji z podróży smoczej ekipy, jesteśmy też świadkami ucieczki Największego Deszczowca i jego przydupasa pana Mżawki i ich wędrówki, której celem jest odzyskanie władzy w Krainie Deszczowców oraz zemsta najokrutniejsza na Smoku.

Deszczowcy sa znacznie mniej sympatyczni.

Znów miszmasz humoru, lekkiej groteski, pozytywnego przekazu (zwłaszcza historia miasta i królestwa Nasturcji). Łyknąłem tę książkę błyskawicznie. To był dobry czas
i śmiem twierdzić, że Pagaczewski może się wciąż podobać młodym czytelnikom, a nie tylko takim prykom jak ja.

P. S. Przy ostatniej części rzeknę kilka słów o nowym zbiorczym wydaniu książek.

Comments (1)

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.