Teraz będzie wpis pochwalny. Wpis sławiący Internet, jego zasoby, ludzi którzy go tworzą. Tak, nie mylicie się będę chwalił ludzi, którzy tworzą Internet. Ludzi, których jedynym pragnieniem jest dzielenie się tym co lubią, znają i kochają. Ulubioną muzyką, książką, filmem, obrazkiem czy zdjęciem kota rozwalonego na kanapie w pozie mam wyjebane na wszystko, bo jestę kotę.

Dzięki Ci Paulu Baranie za koncepcję rozproszonych sieci. Dzięki Ci Uniwersytecie Kalifornijski za Advanced Research Project Agency, składam Ci pokłony Jonie Postelu, który scaliłeś protokoły TCP/IP, a od podstaw stworzyłeś DNS. Bądź pochwalon Timie Bernersie – Lee oraz Robercie Cailliau za World Wide Web. Niech Was anieli pieszczą Wy wszyscy anonimowi programiści, specjaliści, informatycy, administratorzy, którzy tworzyliście i tworzycie zręby i podstawy tego wiekopomnego wynalazku jakim jest światowa Sieć.

Skąd ten mój wybuch entuzjazmu? Z zupełnie błahej przyczyny. Jak zauważyliście na swoim blogu rzadko piszę o muzyce. O muzyce nie umiem pisać. Ja jej mogę tylko słuchać. Dziś będzie wyjątek. Ostatnio zasłuchuję się w takiej oto składance:

http://en.wikipedia.org/wiki/Rogue%27s_Gallery:_Pirate_Ballads,_Sea_Songs,_and_Chanteys

 Płyta została wydana przy okazji kręcenia Piratów z Karaibów część druga. Przeróżni artyści zagrali swoje wersje różnych morskich ballad, szant czy pijackich pieśni. Jest tam jedna piosenka wykonana przez niejakiego Loudona Wainwrighta III p.t. „Good ship Venus”. Piosenka jest z przezabawnym, mocno obscenicznym tekstem. Macie tu linka do piosenki:

A tu macie pełen tekst:

„On the good ship Venus

By Christ you should have seen us
The figurehead was a whore in bed
Sucking a dead man’s penis

The captain’s name was Lugger
By Christ he was a bugger
He wasn’t fit to shovel shit
From one ship to another

And the second mate was Andy
By Christ he had a dandy
Till they crushed his cock on a jagged rock
For cumming in the brandy

The third mate’s name was Morgan
By God he was a gorgon
From half past eight he played till late
Upon the captain’s organ

The captain’s wife was Mabel
And by God was she able
To give the crew their daily screw
Upon the galley table

The captain’s daughter Charlotte
Was born and bred a harlot
Her thighs at night were lily white
By morning they were scarlet

The cabin boy was Kipper
By Christ he was a nipper
He stuffed his ass with broken glass
And circumcised the skipper

The captain’s lovely daughter
Liked swimming in the water
Delighted squeals came when some eels
Found her sexual quarters

The cook his name was Freeman
And he was a dirty demon
And he fed the crew on menstrual stew
And hymens fried in semen

And the ship’s dog was called Rover
And we turned the poor thing over
And ground and ground that faithful hound
From Teneriff to Dover

When we reached our station
Through skillful navigation
The ship got sunk in a wave of spunk
From too much fornication

On the good ship Venus
By Christ you should have seen us
The figurehead was a whore in bed
Sucking a dead man’s penis”

Trochę w klimacie Morskich Opowieści. Domyślałem się, że pan Louden zagrał swoją wersję tej piosenki i z ciekawości wpisałem tytuł w wujka Googla. Oto co mi wyszło:

http://en.wikipedia.org/wiki/Good_Ship_Venus

Daję Wam tutaj wersję Sex Pistols. Najsłynniejszą wersję tej piosenki.

W linku do Wikipedii o piosence możecie znaleźć informacje o innych wersjach. Sprawdziłem sobie jeszcze Toniego Montano (serbskiego punk rockowca), który nagrał swoją wersję piosenki Sex Pistols z innym tekstem (niezwykle pomocnym okazał się Google Translator, który pozwolił zrozumieć sens słów).

Tutaj macie link do wersji Toniego:

W Wikipedii jest jeszcze informacja, że „Good ship Venus” zwłaszcza w refrenie śpiewana jest na melodię „In and Out the Windows”. Co to jest również postanowiłem sprawdzić:

 

Niezła psychodela muszę Wam przyznać.

Zatrzymałem się jednak przy Tonim Montano. Serbską, a raczej jugosłowiańską muzykę to ja kojarzyłem jedynie z projektów Yougoton i Yougopolis i tyle.

Kliknąłem sobie jeszcze jeden jego link na chybił trafił:

Znowu nieodzowny Google Translator, coby sprawdzić mniej więcej o czym on śpiewa, bo jeśli chodzi o muzykę to nawet ja nie posiadający absolutnie żadnego słuchu muzycznego poznałem melodię Smokie – Who the fuck is Alice.

W powiązanych przy piosence Toniego miałem zespół o intrygującej nazwie Partibrejkers. Sobie kliknąłem i zostałem pochłonięty. Utknąłem pomiędzy wsłuchiwaniem się w kolejne kawałki, a sprawdzaniem tekstu w Google Translatorze. Serbski choć podobny do polskiego, to jednak inny, a ja lubię mniej więcej wiedzieć o czym sobie tam podśpiewują:

Mógłbym Was tak zarzucać linkami, ale może to co wrzucę, choć trochę Was zainteresuje.

I wybaczcie, że piszę tak gorączkowo i chaotycznie. Jeśli ktoś słucha serbskiego punk rocka, a przypadkiem przeczyta te moje wypociny niech się nie zgorszy, bo to pisanina totalnego ignoranta, jeśli chodzi o ten kraj i jego punk rock. Nie wiem, które piosenki są najbardziej znanymi piosenkami Partibrejkers, działam w tym momencie trochę na oślep. Podążając za białym kursorem i podpowiedziami Youtube. Może jak mi gorączka poszukiwacza skarbów minie zajmę się tym trochę bardziej metodycznie. Jest przecież jeszcze tyle zespołów do odsłuchania.

Jest już druga godzina, jutro do pracy, a ja korzystam garściami z możliwości jakie daje mi Internet. Gdyby nie ci wszyscy ludzie, którzy bezinteresownie, bez żadnej chęci zysku podzielili się swoją ulubioną muzyką wrzucając ją na Youtube lub napisali artykuły na Wikipedii, Charlie byłbym ciut uboższy duchowo. Przedziwne są cyfrowe ścieżki. Oto bowiem od wulgarnej pijackiej piosnki dotarłem do serbskiego punk rocka. I bądź tu człowieku mądry.

Jest mnóstwo zła w Sieci, ale jest również mnóstwo dobra. Internet to soczewka, w której skupia się cała ludzkość. Soczewka powiększająca i potęgująca WSZYSTKIE nasze cechy. Te złe i te dobre. Ja dziś doznałem od strony Internetu samej dobroci, rozumianej jako potężna dawka ciekawej i interesującej muzyki oraz emocji towarzyszących odkrywaniu na własną rękę czegoś zupełnie nowego (nie wspominam tutaj o jutrzejszym niewyspaniu). I Wy również doznawajcie samej dobroci w Sieci. Niech tak będzie dla mnie i dla Was wszystkich. Teraz i na wieki wieków. Amen. Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać.

 

 P. S. A do zapoznania się z przyczyną tego całego bałaganu, czyli Rogue’s Gallery: Pirate Ballads, Sea Songs and Chanteys zachęcam gorąco. Znajdziecie tam Nicka Cave’a, Bono, Stinga i wielu, wielu innych. Tu jest cała playlista.

P. S. 2 Wpis ma charakter emocjonalny, dlatego nie będę na chłodno opisywał Wam innych dobroci Internetu. Choćby owych bibliotek cyfrowych, z których również korzystam obficie. Nie było i nie będzie żadnej dogłębnej analizy Sieci.

 

Comments (2)

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.